„Wojna jest matką wszelkiej biedy, wielkim grabieżcą życia i dusz” – tym wpisem na Twiterze Papież Franciszek kolejny raz przypomina o jednej z przyczyn migracji.
Na jej apokaliptyczny rozmiar wskazuje przewodniczący episkopatu Włoch, kraju który po Grecji, najbardziej mierzy się z falą migrantów. Przypomniana zarazem, że solidarność i udzielanie pomocy potrzebującym jest chrześcijańskim obowiązkiem, przed którym nie można się uchylać.
W podobnym tonie wypowiedział się w ostatnich dniach Kościół w Szwajcarii, Portugalii, Niemczech i na Węgrzech. Biskupi zaapelowali nie tylko o otwarcie serc na potrzebujących, ale i konkretnych struktur: klasztorów, ośrodków parafialnych, zakonnych i prywatnych domów, a nawet kościołów.
Warto przypomnieć, że ponad 7 tys. migrantów znalazło dotąd schronienie we włoskich klasztorach i strukturach zarządzanych przez zakony. Swe wsparcie oferują im tysiące wolontariuszy. W czasie wakacji w ich szeregach były prawdziwe rzesze młodzieży i studentów. Metropolita Turynu zaapelował, by parafie, domy pomocy społecznej i inne instytucje kościelne przygotowały po pięć miejsc dla przybyłych migrantów. Z podobnym apelem wystąpił arcybiskup Mediolanu otwierając jednocześnie dla potrzebujących drzwi wielu struktur diecezjalnych.
Biskupi Szwajcarii przypominają przemilczany fakt, że to wcale nie Europa najbardziej mierzy się z ciężarem uchodźców. Cytując dane ONZ wskazują, że aktualnie na świecie ok. 60 mln ludzi zmuszonych zostało do opuszczenia swych domów. Z 4 mln Syryjczyków, którzy opuścili swą ojczyznę aż 3,5 mln schroniło się w sąsiednich krajach, głównie w Libanie i Jordanii, gdzie uchodźcy stanowią ponad połowę mieszkańców kraju, a także w Iraku i Turcji. Kościół w Szwajcarii przypomina Przypominają zarazem, że przede wszystkim trzeba ratować życie zagrożonych ludzi, a dopiero potem realizować programy długofalowej pomocy dążąc do ich pełnej integracji.
Natomiast patriarcha Lizbony prowokacyjnie stwierdza, że doskonałym sprawdzianem dla chrześcijan będzie ogłoszony przez Papieża Jubileusz Miłosierdzia. „Zobaczymy wówczas czy pozostaniemy w sferze pięknych słów, czy przejdziemy do konkretów także gdy chodzi o potrzebujących naszego wsparcia migrantów” – zauważa kard. Manuel Clemente.
Z kolei Prymas Polski pisze dziś na Twiterze: „Jesteśmy wezwani, by rozpoznać twarz Chrystusa w uchodźcach, bo byłem przybyszem – mówił – a przyjęliście mnie”. Abp Wojciech Polak podkreśla, że warto pamiętać też o tym, iż działania Kościoła w Polsce obejmują prowadzoną w ostatnich latach i bardzo intensywną pomoc dla uchodźców w Syrii, Iraku czy Libanie. Pomoc tam, w obozach przejściowych i wsparcie na miejscu prowadzą Caritas Polska oraz stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.