Podczas XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym 6 października rozpoczęły obrady tzw. "circuli minores". Abp Stanisław Gądecki jest w grupie włoskojęzycznej a abp Henryk Hoser w grupie francuskojęzycznej. Dyskusje głównie koncentrowały się na przyjrzeniu się głównemu tematowi synodu: "Powołanie i misja małżeństwa i rodziny w Kościele i świecie współczesnym".
W grupie francuskojęzycznej mówiono między innymi o konieczności hermeneutyki ciągłości nauczania w Kościele, jak to nazywał papież senior Benedykt XVI. Nawiązywano do wystąpienia kard. Angelo Scoli podczas przedpołudniowej kongregacji, który mówił, że w małżeństwie naturalnym są elementy, które są również częścią sakramentalności małżeństwa. Podkreślano, że małżeństwo i rodzina są najstarszymi instytucjami ludzkości, z których wszystko się wywodzi.
Wiele miejsca w dyskusji poświęcono podmiotowości rodziny. Rodzina nie jest tylko przedmiotem działalności duszpasterskiej ale przede wszystkim podmiotem apostolstwa, ewangelizacji w Kościele i na świecie.
Jeden z ojców synodalnych z Kościoła chaldejskiego w Syrii mówił o tragicznej sytuacji chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie. Przypomniał, że nie różnią się oni etnicznie od ludów tam żyjących i są przede wszystkim świadkami istniejącego tam od 2 tys. lat, w sposób nie przerwany, Kościoła. Obecnie chrześcijaństwo tam zanika, mamy do czynienia z masową emigracją spowodowaną olbrzymią wrogością przede wszystkim ze strony Państwa Islamskiego. Przypomniał on, że historycznie patrząc to dzięki chrześcijanom powstała m. in. łagodna i koncyliacyjnie nastawiona do innych religii wersja islamu. Podkreślił, że chrześcijanie na Bliskim Wschodzie oczekują zdecydowanej akcji świata przeciwko radykalnym islamistom by zakończyć wojnę, gdyż może ona doprowadzić do całkowitego zniszczenia ich kraju oraz wyeliminowania chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie.
„W grupie włoskojęzycznej dyskusja toczyła się wokół dwóch wizji świata: „diabolicznej” i optymistycznej” – powiedział abp Gądecki. Zwracano uwagę, że nie można optować za skrajnie pesymistyczną wizją świata, gdyż trzeba widzieć też pozytywne strony i zdobycze jakie zostały osiągnięte, jak choćby prawa człowieka czy wolność religijna. Ponadto relacje ojców synodalnych uzależnione są od kraju, z którego pochodzą, np. pochodzący z Europy środkowo-wschodniej odwołują się do doświadczenia komunizmu a jeśli z Afryki to uwzględniają swoje kontynentalne konteksty.
Moderatorem grupy fracuskojęzycznej „B” jest kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest w niej m.in. kard. Angelo Scola, metropolita Mediolanu, który przez wiele lat był szefem Instytu Studiów nad Rodziną Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Ponadto należy do niej wielu przedstawicieli Afryki, Haiti, Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu.
Moderatorem grupy włoskojęzycznej „A” jest kard. Francesco Montenegro, arcybiskup Agrygentu. Znalazły się tam m. in. dwa małżeństwa: były przewodniczący Włoskiej Akcji Katolickiej z żoną i reprezentujące Drogę Neokatechumenalną.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.