Reuters: Syryjska armia planuje ofensywę w Aleppo

Syryjska armia wraz z sojusznikami irańskimi oraz bojownikami szyickiego Hezbollahu wkrótce rozpocznie, przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa, ofensywę lądową przeciwko rebeliantom w okolicy Aleppo w północno-zachodniej Syrii - podały źródła agencji Reutera.

W wypowiedzi dla agencji w nocy z wtorku na środę anonimowi przedstawiciele tego regionu poinformowali, że do Syrii przybyły tysiące irańskich żołnierzy, którzy mają wziąć udział w ofensywie w celu wsparcia sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada.

Kontrola nad miastem Aleppo i prowincją o tej samej nazwie, w pobliżu granicy z Turcją, jest podzielona między syryjski rząd, ugrupowania rebelianckie walczące z reżimem Asada oraz Państwo Islamskie (IS), które kontroluje część wiejskich obszarów w pobliżu miasta.

W wypowiedzi dla Reutera jeden z informatorów powiedział o "wielkiej mobilizacji syryjskiej armii, elitarnych bojowników Hezbollahu i tysięcy Irańczyków, którzy etapami przybyli do Syrii w minionych dniach".

Według źródeł ofensywa, która ma się rozpocząć "wkrótce", ma zostać uzupełniona o atak lądowy przeprowadzony przez ten sam sojusz, który w ubiegłym tygodniu prowadził operację przeciwko rebeliantom w zachodniej prowincji Hama.

Przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa, które rozpoczęło 30 września ataki w Syrii, i przy pomocy libańskiego Hezbollahu i żołnierzy irańskich, syryjska armia odzyskała wiele miejscowości w prowincjach Hama i Latakia.

Stany Zjednoczone i Rosja prowadzą osobne ofensywy z powietrza w Syrii, wymierzone - zgodnie z deklaracjami obu stron - w dżihadystyczne Państwo Islamskie. Jednak Waszyngton zarzuca Moskwie, że jej głównym celem są ugrupowania rebeliantów, w tym oddziały walczące z IS. Rosja zaprzecza.

Syryjskie MSZ oświadczyło we wtorek, że Europa usiłuje przedstawić w nieprawdziwym świetle rosyjską interwencję, która "dowodzi wiarygodności i determinacji władz rosyjskich oraz syryjskich w kwestii zwalczania terroryzmu". Cytowane w mediach państwowych źródło w resorcie podało, że rosyjska operacja jest następstwem formalnej prośby ze strony syryjskich władz w przeciwieństwie do ataków prowadzonych przez koalicję dowodzoną przez USA.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAN, LIBAN, PAP, SYRIA, USA, WOJNA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
18°C Czwartek
wieczór
15°C Piątek
noc
12°C Piątek
rano
12°C Piątek
dzień
wiecej »