Pokaz głośnego dramatu "Biała wstążka" w reżyserii Austriaka Michaela Hanekego - który nagrodzono w tym roku Złotą Palmą w Cannes - zainauguruje 23 lipca 9. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Era Nowe Horyzonty" we Wrocławiu.
W programie 11-dniowej imprezy jest też projekcja najnowszego filmu Pedro Almodovara "Przerwane objęcia".
Program przedstawił na środowej konferencji prasowej w Warszawie Roman Gutek, dyrektor festiwalu. Jak powiedział, w tym roku pokazanych zostanie ok. 550 filmów z 45 krajów. Projekcje będą odbywać się m.in. w kinach Helios i Warszawa.
"Biała wstążka" to poruszająca opowieść o korzeniach faszyzmu. Akcja filmu rozgrywa się przed I wojną światową w małym miasteczku w północnych Niemczech. Bohaterami są młodzi członkowie kościelnego chóru - pochodzący z różnych środowisk - którzy stają się świadkami, ofiarami i sprawcami fatalnych wydarzeń, które wstrząsną lokalną społecznością. Obraz Hanekego trafi do kin w całej Polsce w listopadzie. Na festiwalu "Era Nowe Horyzonty" będzie miał polską premierę.
Także "Przerwane objęcia" Almodovara - gdzie jedną z głównych ról gra Penelope Cruz - będą miały we Wrocławiu polską premierę. Do kin w Polsce trafią 25 września. Jest to historia prowadzącego podwójne życie pisarza i filmowca, który wskutek wypadku samochodowego traci ukochaną kobietę. Jak przypomniał Gutek, Almodovar realizował "Przerwane objęcia" zainspirowany brytyjskim filmem noir z 1950 r. pt. "Noc i miasto" (reż. Jules Dassin) - także on zostanie pokazany we Wrocławiu.
Podczas festiwalu odbędzie się kilka konkursów, m.in. krajowy "Nowe Filmy Polskie" i dwa międzynarodowe - "Nowe Horyzonty" i "Filmy o Sztuce". W konkursie "Nowe Filmy Polskie" o nagrodę walczyć będzie 13 obrazów, wśród nich "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec, "Moja krew" Marcina Wrony - z Erykiem Lubosem w głównej roli boksera, "Wojna polsko-ruska" Xawerego Żuławskiego oraz "Las" - pełnometrażowy fabularny film Piotra Dumały z elementami animacji.
W konkursie "Nowe Horyzonty" wystartuje 14 obrazów, wśród nich "Tlen" Iwana Wyrypajewa - rosyjskiego reżysera, który zasłynął m.in. głośną "Euforią" z 2006 r., oraz "Twarz" znanego reżysera z Tajwanu Tsai Ming-Lianga. W konkursie "Filmy o Sztuce" zmierzy się 12 tytułów, wśród nich francuskie "Plaże Agnes" w reż. Agnes Vardy i "Rembrandt: oskarżam!" Petera Greenawaya, wspólna produkcja Holandii, Finlandii i Niemiec.
W programie festiwalu są też retrospektywy - m.in. filmów Tsai Ming-Lianga, Kanadyjczyka Guya Maddina oraz dwóch Polaków - Krzysztofa Zanussiego i Piotra Dumały. W sekcji "Panorama współczesnego kina" pokazane będą m.in. filmy "Rachel wychodzi za mąż" Amerykanina Jonathana Demme'a - z Anne Hathaway w obsadzie, i "Spotkanie w Palermo" Niemca Wima Wendersa. Wśród najciekawszych wydarzeń festiwalu będzie też przegląd filmów dokumentalnych o Ingmarze Bergmanie oraz pokaz ostatniego filmu szwedzkiego mistrza, "Sarabandy". Festiwal zakończy się 2 sierpnia.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.