Prezydent Duda powoła członków Rady Dialogu Społecznego, która zastąpi komisje trójstronną.
Prezydent Andrzej Duda powoła w czwartek członków Rady Dialogu Społecznego - poinformowała PAP szefowa biura prasowego kancelarii prezydenta Katarzyna Adamiak-Sroczyńska. W Radzie, która zastąpi komisję trójstronną, będzie zasiadać 59 osób.
"Prezydent chce umożliwić ukonstytuowanie się Radzie. Natomiast to, czy odbędzie się w czwartek pierwsze posiedzenie, będzie zależało od Rady" - powiedział we wtorek PAP podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. "Będzie przygotowana sala i odpowiednie warunki do tego, żeby członkowie nowo powołanej Rady, jeśli tylko zechcą, mogli się zebrać na pierwszym posiedzeniu, wyłonić przewodniczącego i rozpocząć pracę" - dodał.
Oprócz związków zawodowych w Radzie zasiadać będą przedstawiciele pracodawców i rządu. Swojego przedstawiciela z głosem doradczym będzie miał także prezydent, oraz prezesi NBP i GUS.
Doradca ds. społeczno-prawnych Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska powiedziała PAP we wtorek, że wpłynęło zaproszenie na uroczystość. "Mamy zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego na czwartek" - podkreśliła.
Również wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski potwierdził otrzymanie zaproszenia. Po zapowiedzianym na godz. 13.00 wręczeniu nominacji Rada prawdopodobnie zbierze się w Pałacu Prezydenckim na pierwszym posiedzeniu i może wybrać przewodniczącego i prezydium - spodziewa się.
"W zaproszeniu zaznaczono, że Kancelaria Prezydenta bezpośrednio po uroczystości wręczenia powołań zapewnia możliwość odbycia pierwszego posiedzenia Rady" - powiedział Radzikowski.
Rada sama wybiera przewodniczącego ze swoich członków. Uzgodniono już, że przewodniczącym pierwszego składu RDS będzie przez rok jeden z liderów trzech central związkowych, ale nie wiadomo jeszcze, który: Tadeusz Chwałka (FZZ), Piotr Duda (NSZZ "Solidarność"), czy Jan Guz (OPZZ). Uzgodniono też, że szefami pięciu zespołów problemowych Rady będą przedstawiciele pracodawców, a czterech - związkowcy.
W nowej Radzie - w odróżnieniu od komisji trójstronnej - przewodniczący będą co roku zmieniali się - na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Obecnym szefem KT, która zakończy prace po powołaniu Rady Dialogu Społecznego, jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - przedstawiły prezydentowi po sześciu swoich przedstawicieli w Radzie, a trzy centrale związkowe - po ośmiu. Premier Ewa Kopacz wskazała też osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów.
Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września i zastąpiła ustawę o komisji trójstronnej. Komisja formalnie działa do momentu powołania pierwszego składu Rady. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbiera się w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły swój udział w niej. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.
Ustawa o RDS to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.