Reklama

Zabór i rewindykacja dóbr kościelnych

Przedstawiciele rządu i Episkopatu, 25 czerwca podpisali deklarację umożliwiającą zakończenie zwrotu Kościołowi bezprawnie zagrabionych dóbr. Ks. Mirosław Piesiur, współprzewodniczący Komisji Majątkowej ma nadzieję, że deklaracja ta umożliwi szybkie zakończenie zwrotu majątków kościelnych.

Reklama

Próba wyjścia z impasu

Jesienią 2008 r. Strona kościelna podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu 19 listopada ub. r. wystąpiła w wnioskiem o uregulowanie tych spraw. W wypowiedział dla mediów przedstawiciele strony kościelnej zapowiadali, że jeśli prace Komisji Majątkowej nie będą w stanie posuwać się do przodu, to wycofa zeń swoich przedstawicieli, kierując nierozpatrzone sprawy na drogę sądową.

Na spotkaniu Komisji Wspólnej postanowiono powołać zespół ekspertów, który przygotowałby propozycje rozwiązań. Zespół ten przez kilka miesięcy nie spotykał się z powodu opieszałości strony państwowej. W końcu, w połowie czerwca został przygotowany projekt wspólnej deklaracji, który został przedstawiony Komisji Wspólnej 25 czerwca, gdzie doszło do podpisania dokumentu.

Deklaracja wprowadza do postępowania przed Komisją Majątkową uczestnictwo wojewody, właściwego ze względu na położenie nieruchomości objętej roszczeniem wnioskodawcy. Może on pełnić rolę mediatora między stronami. „Chodzi o to, aby oni mogli mobilizować uczestników postępowania do przygotowania mienia zamiennego. Wojewodowie pełnią bowiem nadzór nad pracą starostów, szczególnie jeśli chodzi o majątek Skarbu Państwa, którym starosta zarządza” – informuje ks. Piesiur.

Deklaracja reguluje też sprawę tzw. operatów czyli wycen wartości nieruchomości będących przedmiotem postępowania przed Komisją Majątkową. Postanowiono, że wyceny nieruchomości budzące wątpliwości będą przekazywane przez Komisją Majątkową stosownym organizacjom rzeczoznawców majątkowych.

„Jedynym problemem jest to w jaki sposób mienie zamienne będzie dostarczane wnioskodawcy: w jakiej ilości i w jakim tempie” – wyjaśnia KAI ks. Piesiur. „Jeżeli wszystkie strony, które są do tego zobowiązane: wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, i starostowie, a teraz i wojewoda, który ma być swego rodzaju arbitrem pomagającym stronom, dołożą starań, to rzecz może posunąć się do przodu” – dodaje z nadzieją.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
9°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
wiecej »

Reklama