Zgromadzeni na Synodzie biskupi wyrazili swoją bliskość z cierpiącymi rodzinami na Bliskim Wschodzie, Afryce i na Ukrainie.
W oficjalnym komunikacie podkreślono, że z powodu przedłużających się na tych terenach od lat krwawych konfliktów są one ofiarami niespotykanych okrucieństw.
Ojcowie synodalni podkreślili, że w ostatnich miesiącach warunki życia mieszkających tam ludzi znacznie się pogorszyły. Tysiące rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swych domostw i ucieczki z powodu użycia broni masowego rażenia, bestialskich mordów, porwań, wykorzystywania kobiet, werbunku dzieci, prześladowań z powodu wyznania lub przynależności etnicznej, niszczenia miejsc kultu czy dewastacji bezcennego dziedzictwa kulturowego. Biskupi potępili brak poszanowania podstawowych praw człowieka w tym pokojowego współistnienia między osobami i narodami, wolności religijnej oraz międzynarodowego prawa humanitarnego.
„Chcemy wyrazić naszą bliskość z patriarchami, biskupami, księżmi, zakonnikami i wiernymi, jak również mieszkańcami Bliskiego Wschodu, zapewniamy o naszej solidarności w modlitwie. Mamy w myślach wszystkie osoby porwane i prosimy o ich uwolnienie. Nasze głosy przyłączają się do krzyku wielu niewinnych: koniec z okrucieństwem, z terroryzmem, z destrukcją, z prześladowaniem!” – czytamy w deklaracji.
Ojcowie synodalni wezwali do natychmiastowego zaprzestania handlu bronią, podkreślając, że do pokojowych rozwiązań winno dochodzić się nie za pomocą siły lecz dzięki rozwiązaniom politycznym. Wyrażono także wdzięczność Jordanii, Libanowi, Turcji oraz wielu państwom europejskim za przyjęcie uchodźców.
W deklaracji wyrażono także solidarność z cierpiącymi rodzinami z innych terenów objętych konfliktami m.in. Afryki i Ukrainy, wyrażając nadzieję, aby jak najszybciej mogły wrócić do spokojnego życia.
Na kolejnej stronie publikujemy polski tekst deklaracji.
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.
„W obliczu powagi zbliżającego się zadania i pilnych potrzeb obecnych czasów..."
25 kwietnia doszło do podpisana porozumienia między DR Konga z Rwandą.
"Chłopcy, czy to możliwe, że mam żyć bez was" - zapisała w pamiętniku 16 listopada 1945 roku.
Napięcie między krajami wywołał atak terrorystyczny w indyjskim stanie Dżammu i Kaszmir.
W środę podobne spotkanie przeprowadzi szef MSW Bruno Retailleau.