Prezydent USA Barack Obama ma zamiar przekonać premiera Rosji Władimira Putina i jej prezydenta Dmitrija Miedwiediewa podczas wizyty w Moskwie, że "zimnowojenna postawa" w stosunkach z USA jest "przestarzała".
Obama powiedział o tym w wywiadzie opublikowanym w czwartek przez agencję Associated Press. Z wizytą w Moskwie będzie od 6 do 8 lipca.
Władimira Putina amerykański przywódca opisał jako człowieka, który "jedną nogą tkwi w starych metodach załatwiania spraw, a drugą - w nowych". Przyznał, że szef rządu wciąż ma wpływ w Rosji. Stany Zjednoczone - dodał przy tym - rozwijają "bardzo dobre stosunki" z Dmitrijem Miedwiediewem.
Prezydent USA ma nadzieję na korzyści w rozmowach z Rosją na temat redukcji zbrojeń stregicznych. Obama podkreślił także istnienie dobrej współpracy z Moskwą w sprawach Korei Północnej i Iranu.
Mówiąc o tych dwóch ostatnich krajach, ocenił, że uzbrojony w broń jądrową Teheran rozpętałby wyścig zbrojeń na Bliskim Wschodzie, co byłoby "receptą na katastrofę". Przyznał jednocześnie, że nie jest przekonany o możliwości uzyskania przez Iran takiej broni w ciągu najbliższego roku.
Natomiast w sprawie Korei Półnonej - mówił Obama - Stany Zjednoczone starają się "pozostawić otwarte drzwi" do powrotu do sześciostronnych rokowań. Celem tych rozmów jest skłonienie Phenianu do zawieszenia jej programów zbrojeniowych. Prezydent zastrzegł, że w odpowiedzi na próbę jądrową, którą Korea Północna przeprowadziła w maju, mogą nastąpić dalsze sankcje wobec tego kraju.
Zapytany o to, jak definiuje sukces wojsk USA w Afganistanie, Obama odrzekł, że głównym celem jest udaremnienie Al-Kaidzie stworzenia przystani, gdzie mogłaby szkolić bojowników i urządzać ataki na Amerykę i jej sojuszników. Podkreślił, że Stany Zjednoczone muszą pomóc w budowie armii i policji afgańskiej, a także wesprzeć sąsiedni Pakistan w ochronie jego granic przed terrorystami.
Jako jedno z największych wyzwań swojego rządu Obama ocenił postępowanie z podejrzanymi o terroryzm więzionymi w bazie Guantanamo na Kubie. Przyznał, że niektórzy z nich nie mieszczą się ściśle w kategoriach odpowiedzialności karnej stosowanych w USA czy prawie międzynarodowym.
W sprawach krajowych Obama wyraził głębokie zaniepokojonie dalszą utratą miejsc pracy. Podkreślił, że jedną ze spraw, na których koncentruje się najbardziej, jest rozwiązanie problemów gospodarczych kraju w krótkoterminowej i długiej perspektywie. Zdaniem prezydenta, jego administracja zdołała ustabilizować rynek mieszkaniowy i finansowy. Nadal jednak potrzebne są zabiegi o tworzenie miejsc pracy.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.