Rosnący w Szkocji cis, liczący być może nawet pięć tysięcy lat i z tego powodu uważany za najstarsze drzewo w Wielkiej Brytanii i jedno z najstarszych w Europie, zaczął zmieniać płeć - podała w poniedziałek AFP. Brzmi absurdalnie? To akurat nie gender, ale biologia.
Cis należy do roślin dwupiennych, co oznacza występowanie żeńskich i męskich organów rozrodczych na różnych osobnikach. Cis rosnący na cmentarzu w Fortingall w środkowej Szkocji dotąd był uważany za osobnika męskiego, ale ostatnio zauważono na jednej z gałęzi charakterystyczne czerwone owoce, właściwe dla osobników żeńskich.
"To zjawisko rzadkie i nie do końca wyjaśnione" - powiedział AFP Max Coleman, botanik z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Edynburgu.
Przemiany zachodzące w wiekowym cisie mają być teraz przedmiotem wnikliwej obserwacji botaników.
Cis z Fortingall jest powszechnie uważany za najstarsze drzewo Wielkiej Brytanii, choć jego wiek jest trudny od określenia, ponieważ w środku drzewo jest spróchniałe. Uważa się, że może mieć od dwóch do pięciu tysięcy lat. Od XVIII wieku drzewo jest otoczone ochronnym murem, który chroni je przed zniszczeniem przez ludzi, ale poza tym nic mu nie zagraża i zdaniem botaników drzewo będzie jeszcze rosło wiele wieków.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.