Pod hasłem „Solidarność zamiast nacjonalizmu" kilkaset osób przeszło w antyfaszystowskiej demonstracji ulicami Warszawy.
Pod hasłem „Solidarność zamiast nacjonalizmu - razem ponad granicami” kilkaset osób przeszło sprzed Umschlagplatzu ulicami Warszawy, protestując przeciw nacjonalizmowi, faszyzmowi, rasizmowi i ksenofobii.
Na trasie przemarszu - ulicami Karmelicką, Zamenhofa, Andersa, placem Bankowym, Marszałkowską, Królewską, Jasną i Świętokrzyską - zaplanowano przystanki m.in. przy pomniku Bohaterów Getta i Zachęcie.
- Te miejsca są symbolami, pokazują, czym może skończyć się nacjonalizm, jaką przemoc i zniszczenie pociąga za sobą - mówił zapowiadając demonstrację Michał Szymanderski-Pastryk z Amnesty International Polska.
- Wierzymy, że wartości narodowe nie stoją w sprzeczności z solidarnością z uchodźcami i imigrantami. Nie godzimy się, by strach uzasadniał ksenofobię - dodała przedstawicielka AI przed wyruszeniem pochodu, ochranianego przez około setkę policjantów. Poprosiła tez o uczczenie minutą ciszy ofiar nacjonalizmu.
Maszerujący, wśród których byli przedstawiciele reprezentujący m.in. Antyfaszystowską Warszawę, 161 Crew, Centrum Wielokulturowe w Warszawie i Fundację Inna Przestrzeń, skandowali po drodze: "Dość straszenia uchodźcami" czy "Nikt nie jest nielegalny".
Kilkanaście osób niosło flagi narodowe, część - antyfaszystowskie symbole. Spora grupa maszerujących miała zakryte twarze. Niesiono także hasła zachęcające do przyjmowania uchodźców.
- Gdyby św. Paweł, który ruszył z Ewangelią po rubieżach Cesarstwa Rzymskiego, został zatrzymany tak, jak chcą tego niektórzy Polacy, dziś w Europie nie byłoby chrześcijaństwa. Nie rozumiem, jak Polak może krzewić ideologię, która gnębiła jego przodków - mówił przed pomnikiem Bohaterów Getta pochodzący z Afryki Mamadou Diouf z rady Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie.
Nawiązał w ten sposób do organizowanego pod hasłem "Polska dla Polaków - Polacy dla Polski" Marszu Niepodległości 11 listopada. Jak deklarują organizatorzy marszu, środowiska narodowców, marsz w Święto Niepodległości ma być sprzeciwem wobec zalewu nielegalnych imigrantów, którzy kołaczą do drzwi Europy.
Demonstracja „Solidarność zamiast nacjonalizmu - razem ponad granicami” odbyła się na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.
Został ustanowiony w rocznicę Nocy Kryształowej - pogromu Żydów w rządzonej przez narodowych socjalistów Rzeszy Niemieckiej w roku 1938.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.