Reklama

Niemiecki sąd: Imigranci z UE mają prawo do pomocy

Federalny Sąd Spraw Społecznych uznał, że imigranci z krajów UE, którzy nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech, mogą starać się o pomoc socjalną zapewniającą im "godne życie". Samorządy obawiają się wydatków na ponad 500 mln euro rocznie.

Reklama

O orzeczeniu Federalnego Sądu Spraw Społecznych w Kassel poinformowały w weekend niemieckie dzienniki "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Sueddeutsche Zeitung".

Gazety przypominają, że Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wrześniu, iż obywatele innych krajów unijnych mogą być, jeśli chodzi o świadczenia dla bezrobotnych (Hartz IV), traktowani gorzej niż obywatele Niemiec. Wyrok oznacza, że zgodnie z prawem europejskim niemieckie urzędy nie mają obowiązku wypłacania obcokrajowcom z UE, którzy przebywają na terytorium Niemiec z zamiarem poszukiwania pracy, zasiłku dla bezrobotnych.

Federalny Sąd Spraw Społecznych orzekł w zeszłym tygodniu, że osoby takie mogą jak najbardziej ubiegać się o świadczenia zapewniające im minimum socjalne na poziomie zapewniającym im godne życie.

Jak wyjaśnia "Sueddeutsche Zeitung", z tych przepisów skorzystają najbardziej imigranci, którzy przebywając w Niemczech "utrzymują się na powierzchni" wykonując prace dorywcze. Warunkiem ubiegania się o świadczenia jest co najmniej półroczny pobyt w Niemczech.

Sąd w Kassel rozpatrywał skargę czteroosobowej rodziny rumuńskiej mieszkającej od 2008 roku w Niemczech. Urząd w Gelsenkirchen odrzucił wniosek mężczyzny będącego głową rodziny o zasiłek dla bezrobotnych za okres od października 2010 do listopada 2011 roku. Federalny Sąd Spraw Społecznych uznał tę decyzję za słuszną, wskazał jednak na inną "prawną furtkę" pozwalającą na zapewnienie wnioskodawcy godziwego życia. Sędziowie orzekli, że obywatel Rumunii może starać się o minimum życiowe, którego wysokość jest zbliżona do zasiłku dla bezrobotnych. Świadczenie to wypłacane jest z budżetu samorządów, a nie budżetu centralnego, jak w przypadku zasiłku dla bezrobotnych.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że orzeczenie sądu w Kassel stanowi "dzwonek alarmowy" dla władz miast i powiatów, które obawiają się kosztów w wysokości co najmniej pół miliarda euro rocznie. "Wyrok zawiera ładunek wybuchowy" - powiedział gazecie Felix Schwenke, referent ds. socjalnych miasta Offenbach.

Sąd Spraw Socjalnych w Essen ocenia, że z orzeczenia skorzysta ok. 130 tys. osób, przede wszystkim obywateli Rumunii i Bułgarii. Wysokość pomocy społecznej dla osoby samotnej wynosi obecnie 404 euro miesięcznie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama