Pod hasłem "Księża: Życie i misja" rozpoczęło się w czwartek we Lwowie na Ukrainie pięciodniowe spotkanie sekretarzy generalnych Episkopatów Europy. Bierze w nich udział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (KEP) bp Stanisław Budzik. Spotkanie odbywa się na zaproszenie Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy i Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Sekretarze generalni Episkopatów Europy będą debatować m.in. nad encykliką Benedykta XVI "Caritas in veritate", Rokiem Kapłańskim i zagadnieniami bioetycznymi.
Przedstawiciele Episkopatów, prócz zagadnień związanych z trwającym Rokiem Kapłańskim, omówią ogłoszoną właśnie encyklikę społeczną Benedykta XVI "Caritas in veritate" ("Miłość w prawdzie"). Refleksje na temat encykliki przedstawi sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Niemiec o. Hans Langendoerfer. Zebrani będą też rozmawiać na temat nauki społecznej Kościoła i obecnego kryzysu ekonomiczno-finansowego.
Kolejny już raz przedstawiciele Episkopatów Europy zwrócą uwagę na zagadnienia bioetyczne. Będą mówić m.in. o eutanazji i wyzwaniach, jakie stawia przed Kościołem współczesny relatywizm etyczny; poruszą tu m.in. głośną sprawę śmierci Eluany Englaro.
Sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. Piotr Mazurkiewicz przedstawi raport o jej współpracy z instytucjami europejskimi. Omawiana będzie też organizacja Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r.
Prezentacji Kościoła katolickiego na Ukrainie dokonają kard. Lubomyr Husar - greckokatolicki arcybiskup większy kijowsko-halicki oraz nuncjusz apostolski abp Ivan Jurkovicz.
Przedstawiciele Episkopatów spotkają się m.in. z burmistrzem Lwowa. Wezmą udział w nabożeństwach w dwóch katedrach katolickich: obrządku łacińskiego - Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bizantyjskiego - św. Jerzego.
W ubiegłym roku sekretarze generalni Episkopatów Europy obradowali 26-29 czerwca w Covadonga w Hiszpanii. Tematem była "Sytuacja religijna w Europie między zeświecczeniem a pytaniem o sens i o duchowość"; rozmawiano też o bioetyce i integracji europejskiej.
Organizatorem dorocznego zjazdu sekretarzy jest powstała w 1971 roku Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Skupia ona 33 Episkopaty Europy reprezentowane przez ich przewodniczących, a także indywidualnie arcybiskupów Luksemburga i Monako oraz biskupa Kiszyniowa (Mołdawia). Od 2006 r. na czele organizacji stoi kard. Peter Erdoe z Węgier. Siedzibą Rady jest Sankt Gallen w Szwajcarii.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.