"Księża: Życie i misja": spotkanie we Lwowie

Pod hasłem "Księża: Życie i misja" rozpoczęło się w czwartek we Lwowie na Ukrainie pięciodniowe spotkanie sekretarzy generalnych Episkopatów Europy. Bierze w nich udział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (KEP) bp Stanisław Budzik. Spotkanie odbywa się na zaproszenie Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy i Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Sekretarze generalni Episkopatów Europy będą debatować m.in. nad encykliką Benedykta XVI "Caritas in veritate", Rokiem Kapłańskim i zagadnieniami bioetycznymi.

Przedstawiciele Episkopatów, prócz zagadnień związanych z trwającym Rokiem Kapłańskim, omówią ogłoszoną właśnie encyklikę społeczną Benedykta XVI "Caritas in veritate" ("Miłość w prawdzie"). Refleksje na temat encykliki przedstawi sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Niemiec o. Hans Langendoerfer. Zebrani będą też rozmawiać na temat nauki społecznej Kościoła i obecnego kryzysu ekonomiczno-finansowego.

Kolejny już raz przedstawiciele Episkopatów Europy zwrócą uwagę na zagadnienia bioetyczne. Będą mówić m.in. o eutanazji i wyzwaniach, jakie stawia przed Kościołem współczesny relatywizm etyczny; poruszą tu m.in. głośną sprawę śmierci Eluany Englaro.

Sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. Piotr Mazurkiewicz przedstawi raport o jej współpracy z instytucjami europejskimi. Omawiana będzie też organizacja Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r.

Prezentacji Kościoła katolickiego na Ukrainie dokonają kard. Lubomyr Husar - greckokatolicki arcybiskup większy kijowsko-halicki oraz nuncjusz apostolski abp Ivan Jurkovicz.

Przedstawiciele Episkopatów spotkają się m.in. z burmistrzem Lwowa. Wezmą udział w nabożeństwach w dwóch katedrach katolickich: obrządku łacińskiego - Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bizantyjskiego - św. Jerzego.

W ubiegłym roku sekretarze generalni Episkopatów Europy obradowali 26-29 czerwca w Covadonga w Hiszpanii. Tematem była "Sytuacja religijna w Europie między zeświecczeniem a pytaniem o sens i o duchowość"; rozmawiano też o bioetyce i integracji europejskiej.

Organizatorem dorocznego zjazdu sekretarzy jest powstała w 1971 roku Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Skupia ona 33 Episkopaty Europy reprezentowane przez ich przewodniczących, a także indywidualnie arcybiskupów Luksemburga i Monako oraz biskupa Kiszyniowa (Mołdawia). Od 2006 r. na czele organizacji stoi kard. Peter Erdoe z Węgier. Siedzibą Rady jest Sankt Gallen w Szwajcarii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
18°C Czwartek
wieczór
15°C Piątek
noc
12°C Piątek
rano
12°C Piątek
dzień
wiecej »