10 lipca, przypada 500. rocznica urodzin Jana Kalwina, jednego z głównych twórców XVI-wiecznej reformacji, który dał początek Kościołowi ewangelicko-reformowanemu.
Rok Kalwina
Od 2 listopada 2008 r. do 1 listopada 2009 r. trwa Rok Kalwina, ogłoszony przez Światowy Alians Kościołów Reformowanych. Liczne nabożeństwa, konferencje, wystawy odbywają się w wielu krajach świata. Informacje nt. obchodów są zamieszczane na stronie internetowej www.calvin09.org.
Szwajcarscy protestanci świętowali już kalwiński jubileusz na szczeblu narodowym 14 czerwca. Natomiast w dniu 500. rocznicy urodzin Kalwina, 10 lipca wieczorem, w kościele św. Piotra w Genewie zostanie odprawione nabożeństwo międzynarodowe. W kwietniu i maju odbył się w tym mieście Festiwal Muzyki Reformacji od XVI do czasów obecnych. Z kolei przed słynnym Murem Reformatorów wystawiany jest od 1 do 26 lipca spektakl „Kalwin. Genewa w płomieniach”, zaś w otaczającym parku ulokowano wioskę hugenocką, odtwarzającą rzemiosło, stroje i obyczaje z czasów reformatora.
W Polsce główne uroczystości zaplanowano na 13-15 października w Warszawie. Obejmują one m.in. promocję książek o Kalwinie, konferencję naukową w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i nabożeństwo w kościele ewangelicko-reformowanym. Natomiast w dniu urodzin Kalwina, 10 lipca, radiowa Jedynka nada o godz. 20.05 audycję na żywo z udziałem m.in. ks. Romana Lipińskiego z Kościoła ewangelicko-reformowanego, publicysty Krzysztofa Dorosza i muzykologa Pawła Gancarczyka.
Jubileusz Kalwina zbiegł się z przygotowaniami do powstania Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych. Utworzą ją dwie międzynarodowe organizacje zrzeszające protestanckie wspólnoty kościelne tradycji kalwińskiej.
Większą z nich jest Światowy Alians Kościołów Reformowanych, do którego wchodzi ich łącznie 214 – w tym również Kościół Ewangelicko-Reformowany w Rzeczypospolitej Polskiej. Powstała w 1970 r. organizacja z centralą w Genewie obejmuje ok. 75 mln wiernych. Mniejsza od niej jest Reformowana Rada Ekumeniczna z siedzibą w USA, istniejąca od 1946 r. W jej skład wchodzi 41 wspólnot kościelnych, przy czym 25 z nich należy równocześnie do Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych. Zalicza się do niej ok. 10 mln wiernych.
Dialog obu organizacji trwa już od 1998 r. Ich połączenie ma nastąpić w czerwcu 2010 r. Powstanie wówczas Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych, licząca ok. 80 mln wiernych.
Przewodniczący Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych pastor Clifton Kirkpatrick wyraził nadzieję, że w przyszłości dziedzictwo Jana Kalwina „będzie źródłem odnowy i inspiracji, by Kościoły zwiększały swe zaangażowanie na rzecz jedności chrześcijan, sprawiedliwości dla całego ludu Bożego i środowiska”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.