10 lipca, przypada 500. rocznica urodzin Jana Kalwina, jednego z głównych twórców XVI-wiecznej reformacji, który dał początek Kościołowi ewangelicko-reformowanemu.
Rok Kalwina
Od 2 listopada 2008 r. do 1 listopada 2009 r. trwa Rok Kalwina, ogłoszony przez Światowy Alians Kościołów Reformowanych. Liczne nabożeństwa, konferencje, wystawy odbywają się w wielu krajach świata. Informacje nt. obchodów są zamieszczane na stronie internetowej www.calvin09.org.
Szwajcarscy protestanci świętowali już kalwiński jubileusz na szczeblu narodowym 14 czerwca. Natomiast w dniu 500. rocznicy urodzin Kalwina, 10 lipca wieczorem, w kościele św. Piotra w Genewie zostanie odprawione nabożeństwo międzynarodowe. W kwietniu i maju odbył się w tym mieście Festiwal Muzyki Reformacji od XVI do czasów obecnych. Z kolei przed słynnym Murem Reformatorów wystawiany jest od 1 do 26 lipca spektakl „Kalwin. Genewa w płomieniach”, zaś w otaczającym parku ulokowano wioskę hugenocką, odtwarzającą rzemiosło, stroje i obyczaje z czasów reformatora.
W Polsce główne uroczystości zaplanowano na 13-15 października w Warszawie. Obejmują one m.in. promocję książek o Kalwinie, konferencję naukową w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i nabożeństwo w kościele ewangelicko-reformowanym. Natomiast w dniu urodzin Kalwina, 10 lipca, radiowa Jedynka nada o godz. 20.05 audycję na żywo z udziałem m.in. ks. Romana Lipińskiego z Kościoła ewangelicko-reformowanego, publicysty Krzysztofa Dorosza i muzykologa Pawła Gancarczyka.
Jubileusz Kalwina zbiegł się z przygotowaniami do powstania Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych. Utworzą ją dwie międzynarodowe organizacje zrzeszające protestanckie wspólnoty kościelne tradycji kalwińskiej.
Większą z nich jest Światowy Alians Kościołów Reformowanych, do którego wchodzi ich łącznie 214 – w tym również Kościół Ewangelicko-Reformowany w Rzeczypospolitej Polskiej. Powstała w 1970 r. organizacja z centralą w Genewie obejmuje ok. 75 mln wiernych. Mniejsza od niej jest Reformowana Rada Ekumeniczna z siedzibą w USA, istniejąca od 1946 r. W jej skład wchodzi 41 wspólnot kościelnych, przy czym 25 z nich należy równocześnie do Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych. Zalicza się do niej ok. 10 mln wiernych.
Dialog obu organizacji trwa już od 1998 r. Ich połączenie ma nastąpić w czerwcu 2010 r. Powstanie wówczas Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych, licząca ok. 80 mln wiernych.
Przewodniczący Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych pastor Clifton Kirkpatrick wyraził nadzieję, że w przyszłości dziedzictwo Jana Kalwina „będzie źródłem odnowy i inspiracji, by Kościoły zwiększały swe zaangażowanie na rzecz jedności chrześcijan, sprawiedliwości dla całego ludu Bożego i środowiska”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.