Złoty Medal dla bp. Karpińskiego

Złoty Medal Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” dla bp. Ryszarda Karpińskiego. Hierarchę uhonorowano za pełną zaangażowania pracę duszpasterską na rzecz Polonii i Polaków poza granicami.

Były delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej otrzymał medal podczas inauguracji Lata Polonijnego 2009.

Odbierając odznaczenie bp Karpiński powiedział, że jest ono dla niego wyróżnieniem a zarazem znakiem pamięci w Roku Kapłańskim o tych księżach, którzy „od zarania naszej emigracji, towarzyszyli naszym rodakom, w różnych krajach świata”. Wspomniał też o duchownych, którzy po II wojnie światowej włączyli się w duszpasterstwo emigracyjne, o księżach, którzy za czasów PRL z trudem mogli wyjechać z kraju i z tego powodu w niektórych środowiskach polonijnych byli traktowani jako „czerwoni”, mówił też o duchownych, którzy posługują wśród nowej fali emigracji. Zdaniem bp. Karpińskiego duchowni pomogli też przetrwać Kościołowi na Wschodzie i nadal są tam potrzebni.

Studentom zagranicznym życzył, aby nie byli zdziwieni, jeśli zwiedzając polskie zabytki kultury chrześcijańskiej, spotkają także duchownych, którzy są stróżami wiary i tych zabytków. - A może ktoś ze studiujących w Lublinie zechce zmienić kierunek studiów i dołączyć do grona tych dziwnie czasem ubranych osób, to też będzie mile widziany! – zachęcał biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej.

Blisko 300 uczestników z 30 krajów bierze w tym roku udział w Lecie Polonijnym 2009. Organizuje je Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS. Ośrodek przygotował dla studentów zagranicznych pięć różnych kursów w terminie od 6-26 lipca 2009 r.

Większość studentów pochodzi ze Wschodu. Jak podkreśla dyrektor Centrum prof. Jan Mazur, Lato Polonijne to rodzaj wakacyjnej akademii. Kursy nauki języka i kultury polskiej są przewidziane dla różnych grup wiekowych, dla studentów polonistyki i slawistyki na uniwersytetach zagranicznych, dla nauczycieli języka polskiego i dla instruktorów polonijnych zespołów artystycznych.

Oprócz nauki, uczestnicy Lata Polonijnego mogą korzystać w czasie weekendów także z wycieczek do ciekawych miejsc w Polsce, jak np. do Krakowa, Częstochowy, Kazimierza, mogą też zwiedzać Lublin, czy oglądać ciekawe filmy. Ponadto instruktorzy zespołów artystycznych wiele czasu poświęcają na zajęcia praktyczne: naukę tańca ludowego. W ich wykonaniu przewidziany jest koncert w dniu 23 lipca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
30°C Środa
dzień
31°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
wiecej »