Doroczna pielgrzymka ekumeniczna z Finlandii do Rzymu jest wymownym znakiem, że tamtejsi luteranie, prawosławni i katolicy pragną dawać wspólnie świadectwo o Jezusie Chrystusie, będącym fundamentem jedności.
Podkreślił to Papież, przyjmując fińską delegację przybyłą na przypadające 19 stycznia wspomnienie męczeńskiej śmierci patrona tego kraju św. Henryka.
Ten XII-wieczny biskup oddał życie za wiarę w Finlandii, a jego grób znajduje się w rzymskiej bazylice Santa Maria sopra Minerva. Franciszek nawiązał do rozpoczynającego się dzisiaj Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wyraził wdzięczność Bogu za wyniki dialogu katolicko-luterańskiego, wspominając podpisaną w 1999 r. wspólną deklarację o usprawiedliwieniu.
„Na tej podstawie dialog czyni obiecujące postępy ku wspólnemu rozumieniu na płaszczyźnie sakramentalnej Kościoła, Eucharystii i posługi duchownej. Wspólne kroki naprzód kładą mocny fundament pod wspólnotę życia w wierze i duchowości. Nasze relacje coraz bardziej przepaja duch spokojnych dyskusji i wzajemnego braterskiego dzielenia się. W naszym dialogu wciąż jeszcze pozostają różnice co do doktryny i praktyki. Nie powinno nas to jednak zniechęcać, ale raczej ma pobudzać do wspólnego zdążania ku coraz większej jedności, przezwyciężając także dawne koncepcje i opory. W świecie często rozdartym konfliktami, naznaczonym sekularyzmem i obojętnością jesteśmy powołani do wspólnego wyznawania Jezusa Chrystusa, stając się coraz bardziej wiarygodnymi świadkami jedności oraz budowniczymi pokoju i pojednania” – powiedział Papież.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.