Tydzień świętego Krzysztofa

Działająca w strukturach Komisji Episkopatu Polski ds. Misji agenda MIVA Polska we współpracy z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców organizuje Tydzień św. Krzysztofa. Rozpoczyna się on w niedzielę 19 lipca pod hasłem „Kierowcy solidarni z misjonarzami” i ma na celu promowanie bezpieczeństwa na drogach oraz zbiórkę ofiar na zakup środków transportu dla misjonarzy.

„1 grosz za 1 km przejechany bez wypadku” – to hasło przewodnie organizacji MIVA. Co roku prowadzi ona kampanię informacyjną i spotkania modlitewne dotyczące bezpieczeństwa i kultury na drogach oraz apeluje do kierowców, aby jako podziękowanie za bezpiecznie przejechane kilometry złożyli dar na misyjne środki transportu. Tegoroczna edycja Tygodnia św. Krzysztofa przypada w dniach od 19 do 26 lipca.

Tydzień św. Krzysztofa rozpocznie uroczysta Msza św. w intencji kierowców i ich rodzin, odprawiona w niedzielę w południe, w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie. Po Eucharystii zostaną poświęcone pojazdy, a kierowcy będą mieli okazję, by za bezpieczną jazdę podziękować ofiarą. W tym dniu na placu przy kościele odbędzie się festyn rodzin kierowców. W programie przewidziano m.in. zorganizowanie miasteczka ruchu drogowego z konkursami dla dzieci. Podczas pikniku rodzinnego zostanie też zaprezentowany sprzęt policyjny. W uroczystościach weźmie udział dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki, misjonarze, a także zawodnicy ORLEN Team z kapitanem Jackiem Czachorem na czele i policjanci z wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Komendy Stołecznej Policji.

Dzień wspomnienia św. Krzysztofa, 25 lipca już po raz czwarty obchodzony będzie jako Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy. W godzinach przedpołudniowych, na Rondzie Dmowskiego w Warszawie stołeczna drogówka we współpracy z Krajowym Duszpasterzem Kierowców, ks. dr. Marianem Midurą i organizacją MIVA Polska poprowadzi tzw. „Dzień bez mandatu”, w którym zamiast mandatu kierowcy otrzymają m.in. odblaskowe kamizelki, a także wezmą udział w próbie na symulatorze zderzeń.

Tydzień św. Krzysztofa zakończy się w niedzielę, 26 lipca w Sanktuarium Maryjnym w Rychwałdzkie koło Żywca. Przybędą tam z pielgrzymką pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsko-Białej, egzaminatorzy, instruktorzy jazdy i kierowcy. O godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. za kierowców pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rakoczego, ordynariusza diecezji bielsko – żywieckiej z udziałem przełożonego krakowskiej prowincji franciszkańskiej o. Jarosława Zachariasza. Podczas uroczystości nastąpi poświęcenie i przekazanie misjonarzom samochodu, ufundowanego przez NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bielsku – Białej oraz lokalne środowiska kierowców.

W tym roku Tydzień św. Krzysztofa ma szczególny wymiar dla partnerskiej współpracy MIVA Polska i MIVA Austria, obchodzącej 60 lat działalności. Uroczystości związane z jubileuszem odbędę się w dniach 25 – 26.07.2009 w Stadl - Paura w Austrii, gdzie mieści się siedziba austriackiej organizacji. Weźmie w nich udział dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki. Z pomocy MIVA Austria korzystali i ciągle korzystają również polscy misjonarze na całym świecie. W przyszłym roku jubileusz 10-lecia działalności będzie obchodzić MIVA Polska.

MIVA Polska, w roku 2008, sfinansowała lub współfinansowała zakup pojazdów w 21 krajach świata. Zakupiono i przekazano misjonarzom 8 motocykli, 24 auta (przeważnie pojazdy terenowe), 24 rowery, 1 barkę (w Brazylii na Amazonii) i 1 quad (na Madagaskarze). Najwięcej pojazdów powędrowało do Zambii (3 auta i 6 rowerów), Papui Nowej Gwinei (3 auta i 1 motocykl), Ruandy (4 auta). Łączna wartość zrealizowanych projektów to 462 680 Euro. Kolejnych 28 projektów jest w trakcie realizacji (19 aut, 1 motocykl, 1 łódź i 12 rowerów, 2 konie), a 27 projektów to prośby, które czekają na wsparcie. Dla tych, którzy oferują swoją pomoc polskim misjonarzom w zakresie środków transportu, MIVA Polska przygotowała Honorowe Karty „Przyjaciela MIVA Polska”, które można otrzymać pocztą.

MIVA Polska powstała w roku 2000, działa jako agenda Komisji Episkopatu ds. Misji. Mission Vehicle Association (MIVA) to specjalistyczna organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. Od 60 lat działa w Austrii (www.miva.at), jak również w Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii, Słowacji, nawet w Korei Południowej, USA (w Waszyngtonie - MIVA Ameryka).
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
wiecej »