Kościoły chrześcijańskie Europy są dziś wezwane do znalezienia „nowej równowagi” między wielością swoich tradycji i wspólnym przesłaniem, jakie zostało im powierzone – powiedział w piątek bp Wolfgang Huber na forum XIII Zgromadzenia Konferencji Kościołów Europejskich w Lyonie.
Przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec uznał, że sprostanie wyzwaniu jedności w różnorodności może stanowić skuteczny wkład chrześcijan w budowę Europy.
Na ten wkład składa się m.in. chrześcijańskie przekonanie, że człowiek jest stworzony na obraz Boga, zaufanie sile przebaczenia i pojednania oraz nadzieja na życie w sprawiedliwości i pokoju.
Kościoły winny prowadzić „ekumenizm dynamiczny”, który nie przychodzi z góry i prowadzi do uniformizacji Kościoła, lecz „pochodzący z dołu, który zostawia przestrzeń dla różnorodności”. – Dawanie wyrazu takiej jedności jest dziś wielkim zadaniem politycznym Kościołów w Europie. Ekumeniczna wspólnota, którą chcemy powołać do życia, nie jest zastygłą masą, lecz żywym procesem. Jest drogą, na której stale napotykamy ważne skrzyżowania i rozwidlenia, przed którymi trzeba obrać nowy kierunek – wskazał bp Huber.
Zauważył, że wymaga to wysiłku, który nie zawsze wzbudza entuzjazm. Dlatego „wielu zamknęło się we własnej niszy”, posługując się tylko swoim oglądem świata, a tym samym „tracąc z oczu wizję wspólnego domu”. Jednak wiara w taki sposób przeżywana skazana jest na zamknięcie w małym gronie osób podzielających te same idee. Wyzwanie ekumeniczne rozgrywa się więc wokół zdolności Kościołów do nieutracenia „własnych barw”, gdy zbierają się, by „uczynić widzialnym fundament, na którym się wszystkie spotykają: jednego Pana, jedną wiarę, jeden chrzest”.
16 lipca wieczorem została ogłoszona laureatka nagrody teologicznej KEK. Otrzyma ją pastorka Kościoła Reformowanego Francji, 29-letnia Claire Sixt-Gateuille za esej teologiczny „Wezwani do jednej nadziei w Chrystusie”. W konkursie rozpisanym przez KEK wzięli udział młodzi teologowie. Nagroda w wysokości 1000 euro zostanie uroczyście wręczona 19 lipca w czasie uroczystości 50-lecia KEK.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.