CSU przeciw szybkiemu przyjęcieu Islandii do UE

Współrządząca w Niemczech partia chadecka CSU sprzeciwia się szybkiemu przyjęciu pogrążonej w głębokim kryzysie Islandii do Unii Europejskiej - poinformował sekretarz generalny bawarskiego ugrupowania Alexander Dobrindt.

"UE nie może bawić się w ratownika Islandii" - powiedział polityk w rozmowie, opublikowanej w sobotnim wydaniu dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

"Najpierw powinniśmy porozmawiać o strukturze UE, a dopiero potem myśleć o dalszym rozszerzeniu" - dodał.

Dobrindt przypomniał też, że Unia Chrześcijańsko-Społeczna postuluje w przyjętej w sobotę na konwencji partii w Norymberdze odezwie wyborczej, by w sprawie przyjmowania do Wspólnoty nowych członków przeprowadzano w Niemczech referendum. "To dotyczy również przypadku Islandii" - powiedział polityk.

W miniony czwartek parlament Islandii upoważnił rząd do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia tego kraju do UE, co z zadowoleniem przyjęły zarówno Komisja Europejska jak i szwedzkie przewodnictwo Unii. Według władz w Reykjaviku, negocjacje akcesyjne mogłyby zająć 2,5 do 3,5 roku, ale decyzja o wejściu do Wspólnoty wymagałaby zatwierdzenia w referendum.

Światowy kryzys finansowy gwałtownie i mocno dotknął liczącą 300 tysięcy obywateli Islandię. Jej szybko rozwijające się banki upadły pod wypływem zadłużenia i załamania się kursu waluty. Kraj został zmuszony do pożyczenia 10 mld dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zmusiło to Islandczyków do rozważenia - jako wyjścia z sytuacji - integracji z UE.

Do czasu kryzysu finansowego w Islandii nie toczono faktycznie debaty na temat integracji z UE, głównie ze względu na odrzucenie przez Islandczyków wspólnej, unijnej polityki połowowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  4°C Środa
  noc
  2°C Środa
  rano
  4°C Środa
  dzień
  4°C Środa
  wieczór
  wiecej »