Polska będzie chronić Polaków żyjących za granicą i zabiegać o ich właściwe traktowanie - powiedziała premier Beata Szydło podczas spotkania z Polakami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii. Możecie liczyć na wsparcie rządu i zrozumienie waszych problemów - zapewniła.
Szydło spotkała się z Polonią w ambasadzie RP w Londynie.
"W tej chwili Polska ma rząd, który stawia na swoich sztandarach hasła wolnościowe, solidarnościowe, patriotyczne. Dla nas jest ważne, żebyśmy mogli o sobie mówić, że jesteśmy dumnym polskim narodem, który ma państwo, z którym liczą się wszyscy w Europie i na świecie" - powiedziała.
Dodała, że rząd jest zdeterminowany, żeby przeprowadzić zmiany, które były deklarowane w trakcie kampanii wyborczej.
Zaznaczyła, że Polacy w Wielkiej Brytanii zaświadczają o tym, że wiara w to, co się czyni, oraz patriotyzm są fundamentami budowy tożsamości narodowej.
"W Polsce, naszej ojczyźnie, jest miejsce dla każdego Polaka, bez względu na to, czy mieszka w kraju, czy za granicą" - zadeklarowała.
"Możecie liczyć na wsparcie i zrozumienie waszych problemów ze strony reprezentowanego przeze mnie rządu. Polska będzie chronić Polaków mieszkających za granicą i zabiegać o ich właściwe traktowanie. Mówię to także w kontekście obecnej debaty przed referendum o pozostanie Zjednoczonego Królestwa w UE. Mam nadzieję, że kierowany przeze mnie rząd sprawi, że będziecie postrzegać Polskę jako dynamiczny kraj, stwarzający perspektywy i szanse na rozwój i spełnienie indywidualnych aspiracji" - powiedziała.
Premier Szydło apelowała do Polonii o wsparcie i promocję tegorocznego szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Na początku zgromadzeni w ambasadzie odśpiewali Rotę. Wcześniej wznosili okrzyki "Beata!", zaintonowali również "Sto lat".
Do Londynu premier Szydło przyjechała bezpośrednio z Paryża, gdzie rozmawiała z prezydentem Francji. W czwartek w Londynie premier weźmie udział w konferencji darczyńców dla Syrii. Wśród gości, którzy potwierdzili udział, jest ponad 70 szefów rządów i państw.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.