Szef MSZ Węgier: Grupa Wyszehradzka wypowie się jednym głosem ws. W. Brytanii.
Kraje "wschodniej flanki Unii Europejskiej" spotkają się w przyszłym tygodniu i 15 lutego udzielą wspólnej odpowiedzi na propozycje, mające na celu zatrzymanie Wielkiej Brytanii w UE - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
"Gościłem wczoraj polskiego ministra spraw zagranicznych (Witolda Waszczykowskiego), premier Wielkiej Brytanii (David) Cameron będzie w Polsce jutro, polska premier (Beata Szydło) przybędzie z wizytą do Budapesztu w poniedziałek, a potem, 15 lutego, będziemy mieli szczyt Grupy Wyszehradzkiej" - powiedział Szijjarto w wywiadzie dla agencji Reutera. "Podejmiemy próbę wypracowania wspólnego stanowiska Wyszehradu" - dodał.
Szef dyplomacji Węgier oświadczył też, że jeśli Wielkiej Brytanii wolno byłoby stosować restrykcje dotyczące świadczeń dla obywateli innych państw UE, wzbudziłoby to "poważne pytania" o możliwość powtórzenia takiego działania przez inne duże kraje unijne.
Projekt porozumienia w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zakłada m.in., że kraje unijne mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć świadczenia dla nowych migrantów z innych państw Unii.
Szijjarto powiedział też, że załamanie się strefy Schengen byłoby "wysoce problematyczne" dla tego regionu. Podkreślił, że w interesie wszystkich leży utrzymanie Schengen.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.