Kultura wysoka świetnie się broni?

Jednym z efektów kryzysu jest separowanie kultury wysokiej i rozrywki; o ile rozrywka może nieco ucierpieć, bo następuje rynkowa weryfikacja wsparcia, o tyle kultura wysoka świetnie się broni - uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Minister powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Kielcach, że na skutek kryzysu sponsorzy wycofują się ze wspierania wielu przedsięwzięć; otrzymał informację, że jeden z silnych sponsorów wycofał się ze wspierania festiwalu Chopin i jego Europa. Ale - według ministra - takich sytuacji w odniesieniu do imprez o najwyższym prestiżu jest mało, częściej zdarzają w przypadku imprez rozrywkowych.

Według niego kultura w tym roku - pomimo wszystkich cięć, jakie następują w różnych strukturach i budżetach państwa - jest jedną z nielicznych dziedzin, które uzyskują wzrost nakładów.

Minister oznajmił, że nie będzie oszczędzał na edukacji artystycznej i kulturalnej, która uzyskuje większe wsparcie. Zamierza natomiast oszczędzać przede wszystkim na kosztach prowadzenia inwestycji, gdyż tam są największe oszczędności.

"Nieprzypadkowo zostały skreślone liczne inwestycje, które mogłyby być skończone wyłącznie kosztem aktywności w instytucjach artystycznych. Miasteczko filmowe, które miało kosztować blisko pół miliarda złotych, pochłaniałoby około 40 mln zł rocznie niezależnie od inwestycji, a to oznacza, że te pieniądze obciążałoby wszystkie obecnie istniejące instytucje, czyli filharmonie, teatry, festiwale, także te z najwyższej półki" - powiedział.

Zdrojewski poinformował, że uzyskał prawie 300 mln zł na skutek różnych operacji w obszarze kultura-biznes, np. same różnice kursowe przyniosły ministerstwu kultury dodatkowe środki na poziomie 140 mln zł na inwestycje ze środków europejskich. Jest to - jego zdaniem - ogromny budżet, z którego zamierza wesprzeć ważne przedsięwzięcia, które będą "budowały publiczność" w następnych latach.

Minister pochwalił Kielce i region świętokrzyski za prowadzone ze środków europejskich inwestycje - budowę filharmonii i szkoły muzycznej - oraz za "wyraźne wzmocnienie wszystkich wysiłków na rzecz kultury". Według niego nakłady na kulturę w regionach wahają się od 8 do 10-11 proc., ale świętokrzyskie jest jednym z trzech województw, gdzie przekraczają 13 proc. Takie regiony mogą liczyć na wsparcie przedsięwzięć.

Minister przyjechał do Kielc na spotkanie z ludźmi kultury w ramach cyklu "Mapa kultury".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
15°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
wiecej »