Refleksje przybyłych z różnych krajów naszego kontynentu specjalistów zainaugurowało wystąpienie kard. Christopha Schönborna.
Arcybiskup Wiednia stoi na czele organizacji Światowy Kongres Miłosierdzia (Word Apostolic Congress of Mercy, WACOM). To on jeszcze pod koniec życia św. Jana Pawła II wysunął myśl takich światowych spotkań. Pierwsze odbyło się w 2008 r. w Rzymie, drugie, w 2011 r., w krakowskich Łagiewnikach, a ostatnie, w 2014 r., w stolicy Kolumbii Bogocie. O kolejnym, planowanym w stolicy Filipin, mówi uczestniczący w obecnym Europejskim Kongresie Miłosierdzia sekretarz generalny wspomnianej organizacji kapłan francuskiej diecezji Belley-Ars, ks. Patrice Chocholski.
„Kongres światowy odbędzie się od 16 do 20 stycznia 2017 r. w Manili. Będą mu przewodniczyć kardynałowie Christoph Schönborn i Luis Tagle, który jest tam arcybiskupem. Czynny udział wezmą wszelkie mniejszości chrześcijańskie z krajów azjatyckich. Uwzględniony też zostanie kontekst relacji międzyreligijnych. Wiele oczekujemy od tego światowego kongresu, podobnie jak od poprzedniego w Bogocie, całkowicie nastawionego na misję i peryferie, od którego rzeczywiście dużo otrzymaliśmy. Na Filipinach będzie ciekawy kontekst religijny właśnie przy nastawieniu na budowanie z Bożą pomocą cywilizacji miłosierdzia” – powiedział ks. Chocholski.
Uczestnicy trwającego w Rzymie europejskiego kongresu po dwóch dniach obrad włączą się w Jubileusz ruchów, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych żyjących duchowością miłosierdzia. W sobotę 2 kwietnia na Placu św. Piotra wezmą udział w wieczornym czuwaniu modlitewnym z Papieżem, a w Niedzielę Bożego Miłosierdzia w Mszy, której będzie on tam przewodniczył.
Pełny program kongresu znajdziesz TUTAJ