Gdańsk światową stolica bursztynu

80 proc. sklepów i galerii oferujących produkty z bursztynu w Gdańsku podpisało we wtorek Deklarację Dobrych Praktyk Bursztynniczych. Celem dokumentu jest m.in. wyeliminowanie z obrotu fałszywego bursztynu.

Firmy honorować będą także opublikowany we wtorek "Bursztynowy Paszport".

"My gdańscy mistrzowie złotnictwa i bursztynnictwa wspólnie z władzami miasta stajemy w obronie uczciwości i rzetelności w handlu bursztynem bałtyckim. Uroczyście oświadczamy, że z naszych zakładów i warsztatów trafiają na rynek tylko wyroby z bursztynu bałtyckiego, nie wprowadzamy do obrotu jego falsyfikatów i imitacji" - czytamy w preambule deklaracji.

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu Zbigniew Strzelczyk poinformował dziennikarzy, że "na rynku gdańskim tak naprawdę niewiele jest falsyfikatów bursztynu". "Chodzi o to, żeby turysta wyjeżdżający z Gdańska był przekonany, że miasto jest stolicą bursztynu i można w nim kupić wyroby z prawdziwego surowca" - dodał.

Opublikowany we wtorek Bursztynowy Paszport jest poradnikiem konsumenckim o bursztynie i opartych na nim wyrobach jubilerskich. Celem publikacji jest przede wszystkim ochrona klientów przed zakupem falsyfikatów lub imitacji bursztynu.

Paszport można otrzymać bezpłatnie we wszystkich punktach informacji turystycznej oraz w galeriach i w sklepach, które podpisały deklarację.

Wydanie paszportu oraz podpisanie deklaracji jest kolejnym etapem realizowanej przez Gdańsk od sześciu lat strategii pod hasłem "Gdańsk światową stolicą bursztynu".

Prezydent Paweł Adamowicz przypomniał, że wcześniej w ramach promocji i upowszechnienia bursztynu zostały m.in. powołane Muzeum Bursztynu w Gdańsku i Światowa Rada Bursztynu.

Bursztyn bałtycki (sukcynit, "bałtyckie złoto") jest odmianą bursztynu, substancją organiczną, żywicą kopalną, która powstała w warunkach naturalnych co najmniej 40 milionów lat temu.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
0°C Poniedziałek
rano
wiecej »