Caritas Polska oraz Caritas Archidiecezji Paderborn podpisały umowę o realizacji rocznego programu pilotażowego pomocy Polkom, pracującym w Niemczech.
– W Niemczech nasze rodaczki otrzymają pomoc w zarejestrowaniu się w Urzędach Pracy, a pracując legalnie otrzymają świadczenia, ochronę prawną. Zostaną także objęte opieką duchową. W Polsce kobiety będą mogły przejść kurs języka niemieckiego oraz opieki nad starszymi osobami, a gdy wyjadą ich rodziny zostaną otoczone opieką ze strony księży z ich parafii – wyjaśnia założenia projektu dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. Podkreśla też, że autorzy projektu nie zamierzają zajmować się pośrednictwem pracy, którą kobiety muszą szukać i znaleźć na własną rękę.
Pomysłodawcą programu jest Caritas Archidiecezji Paderborn, gdzie pracuje wiele Polek oraz obywatelek krajów Europy Środkowo-Wschodniej. – Kobiety najczęściej opiekują się starszymi osobami i robią to nielegalnie. Caritas w Niemczech pomoże im zarejestrować się w Urzędach Pracy, dzięki czemu będą miały ochronę prawną, przysługującą wszystkim pracownikom, a więc normowany czas pracy, świadczenia, staż wliczany do emerytury – wyjaśnia ideę projektu ks. Subocz.
Rodzinom zatrudniającym opiekunki zaproponuje się, aby jedną starszą lub chorą osobą opiekowały się dwie pracownice. Dzięki temu mogłyby się wymieniać, odpoczywać, częściej jeździć do rodziny w kraju. Wreszcie Polki zostaną też otoczone opieką duchową. Będą miały kontakt z duszpasterzami w Niemczech i w Polsce i dzięki temu będą wiedziały, jak funkcjonują pozostawione w kraju rodziny. Kobiety będą też miały możliwość organizowania spotkań koleżeńskich, dzięki czemu nie będą czuły się samotne.
W Polsce z kolei diecezjalne Caritas będą organizować krótkie kursy języka niemieckiego oraz opieki nad starszymi osobami. Powiadomiony o wyjeździe za granicę proboszcz parafii będzie w kontakcie z rodziną oraz pracującą w Niemczech Polką.
Na razie do projektu przystąpiło kilka polskich diecezji – poinformował ks. Subocz. Jeżeli zda egzamin, zostanie rozszerzony na wszystkie polskie i niemieckie diecezje, a także na Austrię i Włochy, gdyż tam również pracuje wiele Polek. – Ważne jest, aby panie pracujące nielegalnie nie bały się każdego dzwonka przewidując kontrolę Urzędu Pracy. Dzięki programowi będą miały legalną pracę, świadczenia, ułatwiony kontakt z rodzinami, a także wsparcie duchowe – wyjaśnia dyrektor Caritas.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.