Pożegnano ks. prof. Jana Charytańskiego

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli i na warszawskich Powązkach pożegnano dzisiaj ks. prof. Jana Charytańskiego SJ, nestora polskiej katechetyki.

Pogrzebowej Eucharystii przewodniczył abp Kazimierz Nycz, który w imieniu Episkopatu Polski podziękował za dokonania wybitnego jezuity. Z opracowanych przez niego w 1971 r, podręczników do nauki religii, jedynych do końca XX wieku dla wszystkich poziomów nauczania, korzystały liczne pokolenia katechetów.

- W osobie o. Jana Charytańskiego, żegnamy nestora polskiej katechetyki, nauczyciela i mistrza wielu pokoleń katechetów, budowniczego pomostów pomiędzy Zachodem a Polską, wybitnego jezuitę, człowieka głębokiego zawierzenia Bogu – podkreślił w kazaniu ks. prof. Władysław Kubik SJ, rektor Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, który współpracował z ks. prof. Charytańskim przez 35 lat. Przypominając historię jego życia powiedział, że człowiek powoli dorasta do wielkich zadań jakie ma w życiu spełnić.

Rektor „Ignatianum” zaznaczył, że ks. prof. Charytański odegrał ważną rolę w kształceniu kadry katechetycznej w Polsce. Był profesorem na „Bobolanum”, kierował też Katedrą Katechetyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Zdaniem ks. Kubika SJ, posiadał dar współdziałania, co uwidaczniało się podczas prac w tzw. podkomisji katechizmowej Episkopatu Polski, letnich kursów duszpasterskich dla księży. – Wraz ze Sługą Bożym, ks. Franciszkiem Blachnickim z KUL, zintegrował środowisko studentów katechetyki KUL i ATK, którzy obecnie tworzą Sekcję Wykładowców Katechetyki w Polsce – przypomniał.

Ks. prof. Charytański najbardziej jest znany jako autor programów katechetycznych i serii podręczników „Bóg z nami” dla szkoły podstawowej oraz serii „Spotkania z Bogiem” dla licealistów. Przez 30 lat, do końca XX wieku były to jedyne podręczniki dla wszystkich poziomów nauczania religii.

- Opatrzność przez niego ukształtowała w Polsce nowe myślenie o katechezie kościelnej. Ksiądz Profesor ucząc takiego myślenia dawał jednocześnie świadectwo cierpliwego czekania, aż przyniesie ono owoce – powiedział ks. Zbigniew Marek SJ w imieniu Sekcji Wykładowców Katechetyki i byłych studentów i doktorantów ks. prof. Charytańskiego.

Z kolei rektor UKSW ks. prof. Ryszard Rumianek, przypomniał, że Zmarły przez 31 lat pracował na ATK – w latach 1962-1983. Wyraził też życzenie, aby więcej tej klasy profesorów pracowało na jego uczelni, obecnie Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W imieniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Charytańskiego pożegnał abp Nycz. Podziękował m.in. za jego pracę w ówczesnej Komisji Katechetycznej KEP. Podkreślił też, że ks. prof. Charytański należy do najważniejszych postaci, które kształtowały polską katechetykę posoborową. – Był korzeniem polskiej katechetyki – zaznaczył.

Zmarłego profesora i jezuitę pochowano na Cmentarzu Powązkowskim

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
wiecej »