„Adopcja duchowa księdza” i wspieranie go własną modlitwą jest celem tzw. Ruchu Margerytek (Les Marguerites/The Daisy Movement). Kanadyjska inicjatywa nabrała szczególnego znaczenia w obchodzonym w Kościele Roku Kapłańskim.
Pomysłodawczynią Ruchu Margerytek w 1978 r. była Louise Ward, którą zainspirowała Margaret O’Donnald sparaliżowana od młodości kobieta. Miała ona intuicję, by wszyscy kapłani byli zaadoptowani duchowo przez modlących się za nich świeckich, siostry i diakonów. Ruch jest najbardziej aktywny w kanadyjskich diecezjach Joliette i Rouyn-Noranda. Obecnie „margerytki” modlą się między innymi za 70 księży pracujących na Syberii w diecezjach irkuckiej i nowosybirskiej.
„Margerytkę” tworzy grupa siedmiu osób, które modlą się i ofiarują swoje cierpienia, za konkretnego księdza, przez siedem dni w tygodniu. Są jak siedem płatków kwiatu wokół ósmego, którym jest duchowny. Grupa wspiera modlitwą działalność duszpasterską księdza i jego życie duchowe.
Podobna inicjatywa narodziła się 10 lat temu w Kolumbii. Członkowie ruchu „Lazos de Amor Mariano” („Więzi Miłości Maryjnej”) w modlitwie i ofierze dnia codziennego proszą Chrystusa o uświęcenie i wytrwałość w powołaniu dla kapłanów.
„Nie wszyscy możemy robić rzeczy wielkie, ale wszyscy możemy robić małe rzeczy z wielką miłością” – powtarzają za bł. Matką Teresą z Kalkuty członkowie ruchu duchowej adopcji księży.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.