Radom: Zmarnowane lata szpitala

Premier Donald Tusk uważa, że w szpitalu specjalistycznym w Radomiu zmarnowano kilka lat, jeśli chodzi o przeprowadzenie restrukturyzacji i szukanie w tej placówce oszczędności.

Pytany o sytuację w radomskim szpitalu, Tusk podkreślił w czwartkowej rozmowie z dziennikarzami w Sieroniowicach (woj. Opolskie), że jest to szpital miejski, a jego właściciel i kadra menedżerska "chyba nienajlepiej wykorzystują środki i możliwości".

"Najbardziej trudne pytania, jeśli chodzi o Radom, trzeba kierować do miejskiego samorządu i do dyrektora szpitala. Muszą znaleźć sensowne rozwiązanie" - zaznaczył premier.

Zdaniem Tuska musi zastanawiać struktura zatrudnienia w placówce w Radomiu. Zwrócił uwagę, że w szpitalu jest 600 łóżek i mniej więcej tyle samo zatrudnionych pielęgniarek. "Obłożenie tych łóżek to 50 proc., czasami 70 proc., więc wszystko wskazuje na to, że kilka lat zmarnowano w tym szpitalu, jeśli chodzi o restrukturyzację i oszczędności" - powiedział szef rządu.

W ocenie premiera pielęgniarki powinny bezdyskusyjnie więcej zarabiać, ale "struktura zatrudnienia, podział obowiązków powinny być lepiej zorganizowane". "Nie ulega wątpliwości, że bardzo dużo zależy od ludzi pracujących na miejscu" - mówił Tusk.

"Bardzo dobrze znam pracę pielęgniarek. Z różnych względów miałem okazję przyglądać się jej z bliska - nie jako premier, ale jako człowiek. Nie ma wątpliwości, że w bardzo wielu przypadkach ta praca jest źle wynagradzana" - dodał.

We wtorek fiaskiem zakończyły się kolejne rozmowy protestujących pielęgniarek z dyrekcją radomskiego szpitala. Siostry po raz kolejny obniżyły żądania dotyczące podwyżek - z 500 do 450 zł. Dyrektor szpitala zaproponował, że wypłaci pielęgniarkom do podziału 1,2 mln zł, które szpital ma otrzymać z NFZ. W czwartek do Radomia przyjechały pielęgniarki z innych miast, by wspólnie pikietować radomski szpital.

Radomski szpital jest jedną z największych lecznic w regionie. Przyjmuje pacjentów nie tylko z Radomia, ale i z sąsiednich powiatów. W szpitalu pracuje blisko 1500 osób, z czego 600 to pielęgniarki i położne. Placówka ma 20 mln zł długu, z czego 5 mln zł to zobowiązania wymagalne. Prawie 80 proc. budżetu szpitala pochłaniają wynagrodzenia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  14°C Piątek
  dzień
  15°C Piątek
  wieczór
  13°C Sobota
  noc
  8°C Sobota
  rano
  wiecej »