Reklama

Sikorki używają ziół do dezynfekcji gniazd

Sikorki modre używają m.in. lawendy i mięty do dezynfekcji swoich gniazd. Dzięki temu pisklęta mogą się rozwijać w bardziej sterylnym środowisku, rosną szybciej i mają większe szanse na przetrwanie - informują naukowcy w piśmie "Oecologia".

Reklama

Sikorki modre, inaczej modraszki (Cyanistes caeruleus) wyściełają gniazda ziołami. Naukowcy nie wiedzą, w jaki sposób sikorki przekazują swoją wiedzę z pokolenia na pokolenie.

Wiele ptaków europejskich używa aromatycznych roślin do budowy gniazd. Robią tak na przykład szpaki, by zwabić samiczkę. Kiedy już im się to uda i samiczka złoży jaja, przestają to robić. Oznacza to, że w ich przypadku rośliny mają znaczenie wyłącznie dekoracyjne.

Badania sikorek prowadzono na Korsyce. "Zakładamy, że rośliny aromatyczne używane przez sikorki mają jakieś przeciwpasożytnicze działanie. Większość tych roślin lub ściśle im pokrewnych jest dobrze znana w obszarze Morza Śródziemnego ze swych medycznych właściwości" - wyjaśnia Adele Mennerat, biolog z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii.

Mennerat wraz z naukowcami z Francji najpierw zaczęła badać, czy zioła wpływają na rozwój w gnieździe larw much. Żywią się one krwią piskląt, zaburzając ich rozwój. "Mimo wielu prób, nie stwierdziliśmy takiego wpływu" - opisuje Mennerat. Okazało się jednak, że zioła znacząco oddziałują na bakterie żyjące na skórze ptaków.

Lawenda (Lavandula stoechas), mięta wonna (Mentha suaveolens), kocanka włoska (Helichrysum italicum) i krwawnik lubczykolistny (Achillea ligustica) znoszone do gniazd przez sikorki w sposób istotny zmieniały skład flory bakteryjnej na ciałach piskląt.

"Znacząco redukowały one liczbę niektórych gatunków bakterii, a także całkowitą sumę bakterii" - podkreśla Mennerat. Jest to o tyle ważne, że skóra piskląt cierpi na skutek działalności larw i normalnie jest tam bardzo duża liczba mikrobów.

Pisklęta w otoczeniu ziół rosły szybciej i miały wyższy poziom czerwonych krwinek, co jest ważnym wskaźnikiem szansy na przetrwanie danego osobnika.

Co ciekawe, poszczególne samice modraszek wykazywały indywidualne preferencje w wyborze ziół. Na przykład, kiedy w otoczeniu gniazda rosło pole lawendy, sikorka uporczywie zbierała miętę, po którą musiała lecieć dużo dalej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
6°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama