Nie będzie Panteonu na Skałce

Nie dojdzie do rozbudowy krypty zasłużonych na Skałce i utworzenia Panteonu Narodowego. Powołana w tym celu przez Klasztor Ojców Paulinów na Skałce i Polską Akademię Umiejętności fundacja została rozwiązana.

"Fundacja Panteon Narodowy na Skałce została rozwiązana decyzją fundatorów i znajduje się w likwidacji" - powiedział PAP w poniedziałek prezes fundacji Marek Wasiak. Jak wyjaśnił, "rozwiązanie fundacji jest równoznaczne z zakończeniem misji, dla której fundacja została powołana". Nie chciał się wypowiadać na temat powodów rozwiązania fundacji.

Także przeor klasztoru paulinów w Krakowie o. Michał Lukoszek odmówił PAP udzielenia informacji w tej sprawie. "Nie będę udzielał żadnych informacji" - zastrzegł.

Jak ustaliła PAP, do sądu nie dotarły jeszcze żadne dokumenty w sprawie rozwiązania fundacji. Sprawy nie zna także krakowska kuria, ponieważ ojcowie paulini nie podlegają pod kurię.

Według "Gazety Wyborczej" w Krakowie, powodem rozwiązania fundacji jest wycofanie się paulinów. Gazeta cytuje prof. Jerzego Wyrozumskiego z PAU, który nie chce komentować powodów rozwiązania fundacji, mówi jedynie, że mu smutno.

Założycielami Fundacji byli Klasztor Ojców Paulinów na Skałce i Polska Akademia Umiejętności. Patronatem honorowym fundację objął prezydent Lech Kaczyński, a w Radzie Programowej zasiadali m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, były Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Jerzy Buzek, prof. Andrzej Zoll, Krzysztof Zanussi, Wojciech Kilar.

Według prezentowanych dwa lata temu projektów, Krypta Zasłużonych na Skałce, w której spoczywa 13 wielkich Polaków, zostałaby wydłużona o dobudowaną dwupoziomową rotundę. Znalazłyby się w niej miejsca na dodatkowe kilkadziesiąt sarkofagów.

Obok rotundy, na zapleczu kościoła, zaplanowano centrum edukacyjno-muzealne, w którym prezentowany byłby dorobek spoczywających w Panteonie wielkich Polaków.

Skałka miałaby także pełnić rolę "intelektualnego Davos Europy", w którym co dwa-trzy lata spotykaliby się wielcy intelektualiści i artyści w ramach Intelektualnego Forum Europy. Przygotowywany był już projekt pierwszego takiego spotkania, dotyczącego tożsamości narodów Unii Europejskiej. Samo spotkanie nawiązywać miało do idei spotkań Jana Pawła II z intelektualistami w Castel Gandolfo.

"Podjęliśmy z entuzjazmem inicjatywę przeora paulinów o. Andrzeja Napiórkowskiego. Idea utworzenia panteonu była u nas dyskutowana od dawna, nie wiedzieliśmy, że może się on pomieścić na Skałce" - mówił w listopadzie 2007 roku prezes PAU prof. Andrzej Białas. Fundacja miała już wówczas dokument określający warunki zabudowy, kamień węgielny poświęcony przez Benedykta XVI, obietnicę wsparcia przez prezydenta RP. Wkrótce potem ruszyła strona internetowa, m.in. z programami edukacyjnymi dla młodzieży.

O prowadzonej przez fundację działalności edukacyjnej powiedział PAP w poniedziałek prezes fundacji Marek Wasiak. "Przez cztery lata wykonaliśmy ogrom pracy: konkursy, konferencje, odczyty, a w ramach +Herbaciarni Naukowej+ prowadziliśmy cykl comiesięcznych spotkań i wykładów z młodzieżą w Krakowie i Nowym Sączu. Nie chcielibyśmy przerywać na razie tego programu " - powiedział Wasiak. "Jest mi bardzo przykro, że ojcowie paulini wycofali się" - dodał.

Skałka to wzgórze obok Wawelu, na którym stoi barokowy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Stanisława oraz zabudowania klasztorne oo. paulinów. Według legendy, na Skałce w 1079 roku zginął z rąk króla Bolesława Śmiałego biskup krakowski Stanisław Szczepanowski.

W Krypcie Zasłużonych, w podziemiach kościoła na Skałce, spoczywają m.in. prochy Jana Długosza, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Adama Asnyka, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego i Czesława Miłosza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
8°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
wiecej »