Niezaprzeczalny jest wkład kobiet we wszystkich dziedzinach działalności ludzkiej, począwszy od rodziny, ale nie zawsze jest on doceniany - powiedział papież Franciszek w przesłaniu wideo w języku hiszpańskim z okazji Papieskiej Intencji Ogólnej na maj.
Brzmi ona: „Aby we wszystkich krajach świata kobiety były traktowane z czcią i szacunkiem oraz by doceniano ich niezbędny wkład w życie społeczne”. Nawiązując do treści Intencji, Ojciec Święty przyznał: „uczyniliśmy bardzo mało dla kobiet znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji, poniżanych, zepchniętych na margines, a nawet sprowadzonych do roli niewolnic”.
Papież podkreślił konieczność potępienia przemocy seksualnej, której doświadczają kobiety oraz wezwał do usunięcia przeszkód uniemożliwiających ich „pełne włączenie w życie społeczne, polityczne i gospodarcze”.
„Jeśli uważasz, że przesłanie to jest słuszne, przekaż je wraz ze mną. Jest to modlitwa o to, aby we wszystkich krajach świata kobiety były czczone i szanowane oraz aby doceniano ich niezastąpiony wkład społeczny” – zaapelował Franciszek.
Oprócz jego słów na filmiku pojawia się kilka stwierdzeń nt. troski o pracę kobiet: „Moja praca ma taką samą wartość jak praca mężczyzny”, „Nigdy nie będę niewolnicą”, „Nie dla przemocy z powodu płci”, „Dość dyskryminacji pracowniczej” oraz „My, kobiety i mężczyźni, jesteśmy dziećmi Bożymi”.
Od wielu dziesięcioleci kolejni papieże przygotowują na każdy miesiąc dwie oddzielne intencje: ogólną i misyjną. W styczniu br. Franciszek po raz pierwszy wzbogacił treść intencji ogólnej krótkim przesłaniem wideo, które w sposób widzialny miało ją ilustrować. Odtąd co miesiąc pojawiają się kolejne krótkie filmiki-orędzia Ojca Świętego, nawiązujące do tekstu bieżącej intencji ogólnej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.