Rabin oceni stan łaźni rytualnej

24 sierpnia przyjeżdża do Warszawy rabin Gedalya Olshtein, specjalista w kwestii łaźni rytualnych. Będzie oglądał i oceniał możliwości wykorzystania odkrytego kilka dni temu basenu mykwy na warszawskiej Pradze.

Basen został odkryty na wewnętrznym dziedzińcu, zaraz po rozpoczęciu prac renowacyjnych izolacji fundamentów w budynkach przy ul. Kłopotowskiego 31. Jest to jeden z kompleksu basenów znajdujących się w tym budynku. Prawdopodobnie służył do magazynowania wody deszczowej. „Jest to niezwykłe odkrycie, gdyż nie zachowały się żadne zapiski, że taki basen tam istniał” - mówi Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Budynek dawnej mykwy to jedyny taki obiekt w Warszawie.

„Mamy nadzieję, że rabin Olshtein odpowie na pytanie do czego ten basen tak naprawdę służył i opisze jak mógł wyglądać cały system łaźni” - mówi Marek Karnafel, Zarządca Nieruchomości w Gminie Żydowskiej w Warszawie. Rabin ma też ocenić jego stan techniczny i możliwość ponownego uruchomienia mykwy.

Rabin Olshtein przyjeżdża z Jerozolimy na odbiór wyremontowanej mykwy w Jesziwie Chachmej w Lublinie. Basen łaźni lubelskiej znajdujący się w podziemiach gmachu został odnaleziony i odkopany z gruzu i śmieci dwa lata temu. Cały remont został przeprowadzony i sfinansowany przez warszawską Gminę Żydowską. Po odkryciach w Warszawie rabin został poproszony o ocenę tego, co zostało w stolicy odkopane.

Renowacja na Kłopotowskiego zaczęła się tydzień temu od osłaniania fundamentów, które mają być zaizolowane. Całość kosztów pokrywa Gmina Żydowska. Zostanie przeprowadzona też renowacja elewacji - połowę środków wyłożył stołeczny konserwator zabytków. Zakończenie prac przewidziano na koniec listopada. Pod koniec zeszłego roku Gmina wyremontowała dach, odtwarzając jego pierwotny wygląd.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JUDAIZM, ODKRYCIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-3°C Środa
rano
-1°C Środa
dzień
-1°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
wiecej »