Na Jasnej Górze trwa nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej. Stanowi ona przygotowanie duchowe do uroczystości maryjnych 26 sierpnia. Modlitwa ma wymiar narodowy i w tym roku jest szczególnym wołaniem o poprawę „jakości” życia Polaków.
Na nowennę składa się przede wszystkim codzienna Msza św. celebrowana na klasztornym szczycie ze specjalnymi kazaniami, które tym razem zatytułowano "Jasnogórska Pani Moją Matką". Homilie głosi o. Zbigniew Frankowski, paulin z Wrocławia. Eucharystię poprzedza modlitwa różańcowa w intencji powołań i za powołanych prowadzona przez przedstawicieli księży diecezjalnych i ze zgromadzeń zakonnych. O. Zachariasz Jabłoński, definitor zakonu paulinów przypomina, że dziewięć dni przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej to szczególny czas błagania za Polaków. „Jasnogórski styk, tradycji religijnej z wątkiem narodowym, zachęca do specjalnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny. By wypraszać nam wolę życia w tym najpełniejszym znaczeniu. Nie tylko myślimy o tych granicznych momentach poczęcia i śmierci, bez eutanazji i aborcji, ale nam chodzi o tą jakość życia”.
W nowennie uczestniczą przedstawiciele częstochowskich parafii, którzy odbywają na Jasną Górę piesze pielgrzymki. Wierni podejmują także różne inicjatywy. Parafianie z kościoła pw. Pierwszych Męczenników Polski zobowiązali się do modlitwy różańcowej za paulinów, a rodziny z parafii Matki Bożej Częstochowskiej otrzymują ikony Jasnogórskiej Pani.
W tych dniach do sanktuarium licznie przybywają też pielgrzymki piesze, głównie ze Śląska. W drodze są kolejne diecezjalne kompanie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.