Wyroby około 400 twórców z kraju i zagranicy będzie można obejrzeć i zakupić podczas XXXIII Targów Sztuki Ludowej rozpoczętych w piątek na krakowskim Rynku Głównym. Impreza została zainaugurowana w południe odegraniem Hejnału Mariackiego.
Jak podkreślił dyrektor Biura Targów Sztuki Ludowej w Krakowie Jan Spiszak, krakowska impreza to największa w Polsce prezentacja folkloru, rzemiosła artystycznego i tradycji regionalnych. Targi w tym roku poświęcone są jubileuszowi 60-lecia "Cepelii".
Przez tydzień zwiedzający będą mogli na Rynku Głównym oglądać i kupować wyroby twórców ludowych, spółdzielni oraz spółek cepeliowskich z całej Polski. Na Rynku stanęło ponad 120 chat regionalnych, w których wytwórcy oferują swoje towary.
Na specjalnych pokazach prezentowane będą techniki rękodzielnicze, a każdy z widzów będzie mógł spróbować swych sił w lepieniu garnków czy rzeźbieniu.
Program targów ułożony został tak, aby każdy z poszczególnych dni imprezy miał swojego gospodarza i odrębną tematykę. Swoje prezentacje przedstawią m.in. Opole (22 sierpnia), Bobowa (23 sierpnia) czy Wieliczka (25 sierpnia).
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, że tradycja organizacji targów na krakowskim rynku sięga średniowiecza - pierwsze zapiski o jarmarkach pochodzą z 1301 roku.
"Cepeliowskie targi dobrze wpisują się w stare tradycje, a przy tym ożywiają centrum Krakowa w samym środku sezonu urlopowego i stanowią dodatkową atrakcję dla odwiedzających miasto turystów" - ocenił prezydent.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.