Wyroby około 400 twórców z kraju i zagranicy będzie można obejrzeć i zakupić podczas XXXIII Targów Sztuki Ludowej rozpoczętych w piątek na krakowskim Rynku Głównym. Impreza została zainaugurowana w południe odegraniem Hejnału Mariackiego.
Jak podkreślił dyrektor Biura Targów Sztuki Ludowej w Krakowie Jan Spiszak, krakowska impreza to największa w Polsce prezentacja folkloru, rzemiosła artystycznego i tradycji regionalnych. Targi w tym roku poświęcone są jubileuszowi 60-lecia "Cepelii".
Przez tydzień zwiedzający będą mogli na Rynku Głównym oglądać i kupować wyroby twórców ludowych, spółdzielni oraz spółek cepeliowskich z całej Polski. Na Rynku stanęło ponad 120 chat regionalnych, w których wytwórcy oferują swoje towary.
Na specjalnych pokazach prezentowane będą techniki rękodzielnicze, a każdy z widzów będzie mógł spróbować swych sił w lepieniu garnków czy rzeźbieniu.
Program targów ułożony został tak, aby każdy z poszczególnych dni imprezy miał swojego gospodarza i odrębną tematykę. Swoje prezentacje przedstawią m.in. Opole (22 sierpnia), Bobowa (23 sierpnia) czy Wieliczka (25 sierpnia).
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, że tradycja organizacji targów na krakowskim rynku sięga średniowiecza - pierwsze zapiski o jarmarkach pochodzą z 1301 roku.
"Cepeliowskie targi dobrze wpisują się w stare tradycje, a przy tym ożywiają centrum Krakowa w samym środku sezonu urlopowego i stanowią dodatkową atrakcję dla odwiedzających miasto turystów" - ocenił prezydent.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.