Konferencja Episkopatu Brazylii (CNBB) podjęła współpracę z tamtejszym ministerstwem zdrowia.
Razem eksperci dwóch instytucji przeprowadzą badania nad wczesnym wykrywaniem wirusa HIV i intensywnym leczeniem zarażonych. Podobny projekt ma być realizowany w środowiskach narażonych na choroby weneryczne, z którymi również państwowa służba zdrowia nie może sobie poradzić.
„Kościół od samego początku pojawienia się nowego wirusa, otaczał szczególną opieką zarażonych przez niego – powiedział o. Luiz Carlos Lunarni, odpowiedzialny za krajowe duszpasterstwo obejmujące troską zarażonych wirusem HIV podczas oficjalnego rozpoczęcia współpracy episkopatu Brazylii z ministerstwem zdrowia. – Obecnie pojawia się przed Kościołem nowa perspektywa jeszcze większego zaangażowania, aby nie tylko towarzyszyć chorym, ale zapobiegać chorobom dzięki prowadzonym badaniom”.
Mariângela Simão, przedstawicielka ministerstwa zdrowia, podkreśliła podczas spotkania w siedzibie Konferencji Episkopatu Brazylii, że „Kościół posiada silną i dostrzegalną obecność w społecznościach wystawionych na zarażenie, a do których ministerstwo nie ma dostępu”. Następnie podkreśliła z przekonaniem: „Kościół katolicki zawsze był bardzo aktywny w pracy z zarażonymi wirusem HIV”.
Duszpasterstwo opiekujące się zarażonymi wirusem HIV posiada na terenie 142 brazylijskich diecezji 13 tysięcy woluntariuszy, którzy okazują samarytańskie zatroskanie o chorych.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.
Rozumiemy trudną sytuację organizacji pozarządowych - przekazała PAP Kancelaria Premiera.