W środę po godz. 9 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie, pierwsze po wakacyjnej przerwie. Tuż po rozpoczęciu posiedzenia zaprezentowane zostaną zmiany na sali plenarnej, którą dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posłowie poruszający się na wózkach będą mieli specjalną mównicę i prowadzący do niej podjazd.
Posłowie zajmą się m.in. przygotowanym przez PiS projektem zmian w Kodeksie karnym, który zaostrza kary dla kierowców będących pod wpływem alkoholu. Propozycja PiS zobowiązuje sądy do zatrzymania na zawsze prawa jazdy dla przyłapanych ponownie na prowadzeniu pod wpływem alkoholu oraz dla tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek, w wyniku którego ktoś zmarł, doznał ciężkiego urazu lub wyrządzone zostały znaczne szkody w mieniu.
Dyskutowany będzie również projekt nowelizacji Prawa prasowego, autorstwa PiS. Zakłada on m.in. wprowadzenie tzw. szybkiej ścieżki sądowej w sprawach o ochronę dóbr osobistych, likwidację sprostowania, które zastąpić miałoby szerzej niż obecnie rozumiane prawo do odpowiedzi. Sejmowa komisja kultury rekomenduje odrzucenie projektu PiS.
W trakcie obecnego posiedzenia posłowie mają rozpatrzyć też rządowy projekt zmian w tzw. ustawie offsetowej, który zakłada, że z wymogu offsetu mają być zwolnione dostawy uzbrojenia, sprzętu wojskowego, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych dla żołnierzy polskich kontyngentów wojskowych. Nowela ma pozwolić szybciej kupić m.in. opancerzone samochody patrolowe i bezzałogowe środki rozpoznania. Ten punkt zaplanowany jest na czwartkowy wieczór.
Sejm zajmie się także poprawkami Senatu do noweli ustawy o prokuraturze, która rozdziela funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Zgodnie z jedną z poprawek, prokurator generalny będzie mógł być wyłaniany także spośród adwokatów i radców prawnych lub notariuszy, legitymujących się co najmniej 12-letnim stażem zawodowym i mających co najmniej sześcioletni staż na stanowisku sędziego bądź prokuratora.
Posłowie wysłuchają ponadto informacji o działalności Sądu Najwyższego i Narodowego Banku Polskiego w roku 2008.
W czwartek, w przerwie w obradach Sejmu, uczczona zostanie 70. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz pamięć poległych podczas wojny parlamentarzystów. Tego dnia po południu w holu głównym Sejmu odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej. Orkiestra pod batutą Antoniego Wita wykona "Requiem" Mozarta. Na uroczystości zaproszeni zostali m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, rodziny parlamentarzystów, którzy zginęli w czasie wojny.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.