Biskup oddał nerkę młodemu Hindusowi

Tym niezwykłym gestem postanowił uczcić Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

Trzydziestoletni Hindus Sooraj Sudhakaran z miejscowości Kottakkal leżącej w stanie Kerala. Jest jedynym żywicielem rodziny, ubogim człowiekiem należącym do jednej z niższych kast. Dwa lata temu zdiagnozowano u niego niewydolność nerek. Stracił pracę. Sprzedał dom, by opłacić koszty dializ, którym musiał się poddać.

Z pomocą przyszedł mu syromalabarski katolicki biskup pomocniczy diecezji Palai Jacob Muricken. Uczynił ten niezwykły gest, by uczcić Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Kościół syromalabarski jest jednym z Kościołów wschodnich. Pozostaje w unii z Rzymem. Przyłączył się ponownie po synodzie w Diamper w 1599. Należy do niego około 3,5 miliona wiernych.

Biskup Muricken nie tylko zdecydował się oddać nerkę Soorajowi, ale także pomógł pokryć koszty testów laboratoryjnych i leczenia.

Inspiracją do podjęcia tego kroku była działająca w Indiach organizacja Kidney Federation of India, założona przez ks. Davisa Chiramela – zrzeszająca księży i zakonnice, którzy zdecydowali się oddać własne nerki niespokrewnionym ludziom w potrzebie.

Rok temu bp Muricken uczestniczył w seminarium na temat transplantacji organizowanym przez ks. Chiramela i postanowił wtedy, że osobiście chce włączyć się w tę niezwykłą formę pomocy innym ludziom.

Przeszczep został przeprowadzony 1 czerwca w szpitalu w Kochi.

Jak zwraca uwagę agencja CNA krok podjęty przez biskupa może mieć korzystny wpływ na przełamywanie tabu na temat przeszczepów. Indie bowiem uchodzą za jeden z większych rynków nielegalnego handlu narządami. Desperacja ubogich i zapotrzebowanie na narządy ze strony bogatych spowodowało, że proceder rozkwitał mniej więcej od lat 80. XX wieku, gdy upowszechniły się w Indiach leki pozwalające ograniczyć i kontrolować odrzucanie przeszczepów. Paradoksem jest, że rozwój medycyny, który powinien służyć ludziom, w tych warunkach prowadził do patologii.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  22°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  15°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  wiecej »