Osoby, które przeszły z islamu na katolicyzm, potrzebują szczególnej i większej opieki niż ta, którą otrzymują obecnie. Do takich wniosków doszło ponad 50 uczestników kongresu EUROJESS (Jezuici Europejscy w Naukach Społecznych), który obradował w hiszpańskiej Grenadzie w dniach 25-28 sierpnia nt. obecności muzułmanów na naszym kontynencie.
O. Josep Buades SI, który brał udział w tym spotkaniu, powiedział watykańskiej agencji ZENIT, że zastanawiano się tam, „jak możemy towarzyszyć osobom pochodzącym z kontekstu muzułmańskiego, które spotykają Chrystusa i przychodzą do Kościoła”.
Wśród zgłaszanych propozycji wymieniano „podkreślanie poczucia wdzięczności i przekonania, że Pan Jezus ogłosił nam Dobrą Nowinę zbawienia i wzywa nas do przekazywania jej światu”. Stwierdzono, że „przyjęcie osób, które spotykają się w Chrystusie, towarzyszenie im jako katechumenom, neofitom, jako członkom naszych wspólnot, wymaga rozeznania duchowego, dogłębnego poznania tego piętna, jakie odcisnęły na nich ich dawne uwarunkowania muzułmańskie, czy to o charakterze socjologicznym czy kulturowym”.
Ważnym wyzwaniem, podjętym przez kongres w Grenadzie, było też „zastanowienie się nad istotą tego, co to znaczy być chrześcijanami, muzułmanami, ludźmi wierzącymi, w społeczeństwach świeckich, pluralistycznych i demokratycznych”. Praca w tym kierunku wymaga „oczyszczenia spojrzenia, uzdrowienia ran historii, znajomości teologicznych podstaw naszych przekonań etycznych i naszych postaw politycznych” – stwierdzili uczestnicy spotkania. Podkreślili, że ci, którzy pomagają konwertytom, muszą „inaczej patrzeć na muzułmanów i mieć jasną świadomość naszej tożsamości chrześcijańskiej, wyrażać ją i żyć nią w spójny sposób”.
Zdaniem o. Buadesa, wejście w przestrzeń publiczną zakłada odniesienie się do takich zagadnień, jak uznanie wolności religijnej, symboli religijnych w miejscu publicznym, wychowania religijnego, stosunków między państwem a wyznaniami religijnymi. Ale trzeba także podjąć takie sprawy jak dostępu do pracy, jej warunki, etyka handlowa i finanse oraz skutki segregacji społecznej.
Obecnie w Hiszpanii nawrócenia z islamu na chrześcijaństwo nie są zbyt liczne, ale we Francji jest ich znacznie więcej.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.