Ponad 1000 osób konsekrowanych modliło się dzisiaj przy Relikwiach Krzyża Świętego w świętokrzyskim sanktuarium. Podczas homilii bp Wacław Depo apelował o to, by nie pomijać Boga w życiu codziennym, by nie pomijać także Kościoła. „Nie ma Kościoła bez Chrystusa. Wiara nasza musi się konfrontować z niewiarą innych, by mogła się rozwijać” – mówił.
Po raz czwarty do sanktuarium Świętego Krzyża przybyły dzisiaj w sobotę, 5 września, siostry zakonne, bracia i członkowie instytutów świeckich z archidiecezji częstochowskiej, katowickiej, krakowskiej, łódzkiej, przemyskiej, warszawskiej i wrocławskiej, a także z diecezji bielsko-żywieckiej, gliwickiej, kieleckiej, legnickiej, łowickiej, opolskiej, radomskiej, rzeszowskiej, sandomierskiej, siedleckiej, sosnowieckiej, świdnickiej, tarnowskiej, warszawsko-praskiej i zamojsko-lubaczowskiej. Spotkanie zorganizował bp Kazimierz Gurda przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Eucharystii przewodniczył bp Wacław Depo, ordynariusz zamojsko-lubaczowski. W homilii przypomniał, że osoby konsekrowane są szczególnymi świadkami tajemnicy ewangelicznej. I ich obowiązkiem jest, by iść z Maryją i kontemplować Chrystusa.
- Pamiętajmy, że jesteśmy darem dla Kościoła i dla ludzi. Weszliśmy tu nie tylko po to, by głosić Ewangelię, bo to potrafią też religioznawcy, ale po to, by spotkać się Jezusem – mówił bp Wacław Depo.
Mszę św. poprzedziła konferencja ks. dr Bogdana Giemzy, który mówił na temat troski osób konsekrowanych o życie duchowe. Siostry Rodziny Maryi i Kolegium Świętej Rodziny podzieliły się świadectwem życia założycieli ich zgromadzeń: św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który 11 października zostanie ogłoszony świętym, oraz Piotra Marcelego Korradiniego w roku 350. rocznicy jego urodzin. Na kilkugodzinne spotkanie osób konsekrowanych złożyły się modlitwy za duszpasterzy.
Ze względów organizacyjnych w tym roku wspólne spotkanie osób konsekrowanych zostało zorganizowane także w dwóch dodatkowych sanktuariach w Gostyniu i Gietrzwałdzie.
W ubiegły weekend, 29 sierpnia, do sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej w Gostyniu pielgrzymowały osoby konsekrowane z archidiecezji gnieźnieńskiej, poznańskiej, szczecińsko-kamieńskiej oraz z diecezji bydgoskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, kaliskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i włocławskiej. Za spotkanie to odpowiedzialny był bp Zdzisław Fortuniak.
Pielgrzymka osób życia konsekrowanego w Gietrzwałdzie odbędzie się 4 października. Za organizację tego spotkania odpowiedzialny jest bp Antoni Dydycz. Wezmą w nim udział osoby konsekrowane z archidiecezji białostockiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji drohiczyńskiej, elbląskiej, ełckiej, łomżyńskiej, pelplińskiej, płockiej i toruńskiej.
Po raz pierwszy pielgrzymka osób konsekrowanych przybyła do świętokrzyskiego sanktuarium w roku jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu w 2006 roku. Jej inicjatorem był bp Andrzej Dzięga, ordynariusz sandomierski i ówczesny przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.