We Fryzyndze dobiegł końca 13. Międzynarodowy Kongres Renovabis. W tym roku w centrum uwagi był ekumenizm, a spotkaniu towarzyszyło hasło „Szukać jedności, zachować różnorodność”. W kongresie wzięło udział blisko 400 osób z 28 krajów Europy.
Podstawowe referaty wygłosili rumuńskoprawosławny metropolita Józef dla wiernych z Europy Południowej i Wschodniej oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper.
„Ekumenizm nie jest luksusem” – powiedział we Fryzyndze watykański purpurat. Zaznaczył, że starania o jedność Kościoła są ewangelicznym wyzwaniem dla każdego chrześcijanina, a dziś także polityczną szansą dla Europy. „Kościoły wschodnie w istotny sposób wpłynęły na rozwój europejskiej kultury i tożsamości – przypomniał kard. Kasper. – Jeśli więc dzisiaj Europa ma być czymś więcej, niż tylko jednością militarną i gospodarczą, jeśli ma być jednością ludzkich serc, to powinniśmy w to jednoczenie bardziej zaangażować Kościoły wschodnie”.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zaznaczył jednak, że w ostatnich 40 latach wydarzyło się dużo dobrego w dialogu ekumenicznym. W centrum uwagi tegorocznego kongresu była Ukraina i Kościoły prawosławne w Europie. Obecność wielu referentów z Europy Wschodniej podkreślała istotę zjednoczonego kontynentu, który nie jest do końca sobą bez wpływu Kościołów prawosławnych.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.