Piątek to ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus - jeśli chcemy otrzymać świadczenie z trzymiesięcznym wyrównaniem. Jeśli złożymy wniosek po 1 lipca, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym wniosek wpłynął. Wnioski składa się raz w roku.
Program "Rodzina 500 plus", dzięki któremu wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach - również na pierwsze, wszedł w życie 1 kwietnia. Na złożenie pierwszego wniosku były trzy miesiące. Jak przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, 1 lipca jest ostatnim dniem na złożenie wniosku, jeśli świadczenie ma być wypłacone za trzy miesiące: kwiecień, maj i czerwiec.
Jeśli wniosek zostanie złożony po 1 lipca, świadczenie będzie wypłacane od tego miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Jeśli wpłynie do 10 dnia danego miesiąca, pieniądze będą wypłacone w tym samym miesiącu, jeśli później - zostaną wypłacone do końca następnego miesiąca, z wyrównaniem za miesiąc, w którym złożono wniosek.
Do otrzymania świadczenia z wyrównaniem uprawnia data złożenia wniosku, zatem jeśli okaże się, że wniosek zawiera błędy lub nie dołączono do niego wszystkich niezbędnych dokumentów, urząd poprosi o poprawienie lub uzupełnienie go. Jeżeli błędy zostaną poprawione w terminie wyznaczonym przez gminę, świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 r.
Wniosek można złożyć przez internet - bankowość elektroniczną, PUE ZUS przez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia oraz ePUAP. Można też złożyć wniosek osobiście w gminie lub za pośrednictwem Poczty Polskiej, wówczas będzie liczyć się data stempla pocztowego.
Decyzje dotyczące świadczenia 500 plus co do zasady będą wydawane na rok - okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak pierwszy okres, na jaki przyznawane jest prawo do świadczenia, jest dłuższy (od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r.), aby nie trzeba było składać dwóch wniosków w tym roku, kiedy program wszedł w życie. Wnioski w kolejnych latach, począwszy od 2017 r., będzie można składać od 1 sierpnia.
MRPiPS przypomina, że w wyjątkowych wypadkach, gdy będą sygnały o marnotrawieniu wypłaconego świadczenia lub wydawaniu go niezgodnie z przeznaczeniem, pracownicy pomocy społecznej mogą przeprowadzić w rodzinie wywiad środowiskowy. Jeśli sygnały się potwierdzą, mogą zadecydować o zamianie gotówki na świadczenia rzeczowe (np. żywność, ubrania, lekarstwa, itp.), a także w formie opłacania usług (np. opłacanie kursów językowych, przedszkola, basenu, wykupienie obiadów, czynszu, itp.). Nie można jednak z góry założyć, jeszcze przed pierwszą wypłatą świadczenia, że dana rodzina będzie marnotrawiła środki i w związku z tym od razu zmienić formę wypłaty z pieniężnej na rzeczową.
Ma to być jednak możliwie w wyjątkowych sytuacjach, bo konstrukcja ustawy - jak podkreśla resort - oparta jest na założeniu, że to rodzice najlepiej wiedzą, na co przeznaczyć świadczenie. Rodziny otrzymujące świadczenie wychowawcze nie mają też obowiązku gromadzenia żadnych rachunków, faktur itp. dokumentujących, na co wydają pieniądze.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.