Franciszek: Pragnę Kościoła otwartego

Benedykt XVI jest prawdziwym rewolucjonistą, a jego szlachetność nie zna miary. Tak o swym poprzedniku na Stolicy Piotrowej mówi Franciszek w wywiadzie, którego udzielił argentyńskiemu dziennikowi „La Nacion” 28 czerwca, czyli w dniu, kiedy Papież senior obchodził 65. rocznicę święceń kapłańskich.

Ojciec Święty podkreśla w rozmowie, że rezygnacja Benedykta XVI nie miała nic wspólnego z kwestiami osobistymi, tylko była „ostatnim aktem jego zarządzania Kościołem”. Wskazuje zarazem, że choć Papież senior ma problemy z chodzeniem, to jego pamięć i intelekt pozostają nienaruszone.

Franciszek zauważa, że nie istnieje, jak to się próbuje ukazać, żaden konflikt między nim a prezydentem Argentyny. Pytany następnie o to, dlaczego przyjął na prywatnej audiencji krytykującą go mocno założycielkę ruchu „Matek z Plaza de Mayo” stwierdza, że był to gest przebaczenia. „Hebe de Bonafini poprosiła mnie o przebaczenie i ja jej go udzieliłem. Tego nie odmawia się nikomu” – mówi Papież przypominając, że jest to kobieta, której zabito dwóch synów.

„Klękam przed ogromem jej cierpienia. Nie jest ważne to, co na mój temat wcześniej mówiła, nawet jeśli wiem, że mówiła rzeczy straszne” – wyznaje Franciszek.

Nawiązując do kierowanych pod jego adresem krytyk ze strony kościelnych konserwatystów podkreśla, że wykonują oni swoją pracę, a on robi to, co należy do niego. „Pragnę Kościoła otwartego, wyrozumiałego, który towarzyszy poranionym rodzinom. Oni na wszystko mówią nie. Ja idę do przodu swoją drogą, nie rozglądając się na boki. Nie ścinam głów. Nigdy nie lubiłem tego robić. Powtarzam raz jeszcze: nie lubię konfliktów” – mówi Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika „La Nacion”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  03.07.2016 18:49
  cyt (. Powtarzam raz jeszcze: nie lubię konfliktów” – mówi Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika „La Nacion”. ) - jak to było poróżnię syna z ojcem synową z teściową itd. - tak zas mówi Jezus Chrystus . Dwie totalnie różne wizje kościoła , albo raczej jedna wizja .Droga wespół ze światem to droga zła , droga bez konfiktów to jest właśnie akceptacja grzechu . kościol nigdy zamknięty nie był - przestrzegasz przykazań Bożych to znaczy że jesteś w kościele nie przestrzegasz to jesteś poza kościołem - proste i jasne .pozdrawiam .
 • nihil
  03.07.2016 22:49
  Franciszek otwiera każdemu drzwi i robi miejsce dla wszystkich, ale czy starczy jeszcze miejsca dla tych, co już tam byli? ostatnio biskup chyba Sycylii ukarał księdza za przypomnienie słów Biblii o sodomitach i nałożył na niego zakaz publicznych wystąpień i nie widać, aby Franciszek zareagował na tę jawną niesprawiedliwość
 • DNA
  04.07.2016 13:12
  A co to jest Kościół otwarty? I otwarty na co? Znowu jakieś poprawne politycznie słownictwo. Masło maślane. Kościół ma być chrystusowy. Celebryctwo i działanie pod publiczkę nie popłaca.
 • Gość
  05.07.2016 10:40
  To straszne ilu w Kościele jest starszych braci, którzy mają pretensję do Ojca o to, że otwiera ramiona na powitanie brata, który się pogubił... to grzech ściśniętych serc i zaszufladkowania Boga, który nie pasuje do obrazu, który sobie stworzyli na Jego temat. Starszy brat potrzebuje nawrócenia równie mocno jak młodszy. Czy nie jest to Miłosierdzie Boga? Franciszek jest darem Pana Boga dla Kościoła. To żywa Ewangelia.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  19°C Czwartek
  dzień
  20°C Czwartek
  wieczór
  16°C Piątek
  noc
  13°C Piątek
  rano
  wiecej »