Z udziałem premiera Donalda Tuska rozpoczęła się w piątek w podkrakowskich Tomaszowicach IX Międzynarodowa Konferencja "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej". Tematem tegorocznego spotkania jest "Chrześcijańska odpowiedzialność w obliczu kryzysów".
Politycy, ekonomiści i duchowni przez dwa dni dyskutować będą o skali i konsekwencjach obecnego załamania światowej gospodarki i o związanych z tym wyzwaniach w polityce, gospodarce, ładzie społecznym i kulturze. Będą też mówić o etycznym wymiarze kryzysów, a zwłaszcza o odpowiedzialności chrześcijan w ich obliczu.
Głos w debacie zabiorą m.in. premier Donald Tusk, kard. Stanisław Dziwisz i prof. Leszek Balcerowicz. W piątek prezes Fundacji Roberta Schumanna Jacques Santer i były prezydent Lech Wałęsa ocenią 20 lat nowej Europy. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen w sobotę omówi pięć lat obecności Polski w UE.
Organizatorami konferencji są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Fundacja im. Roberta Schumana, Fundacja Konrada Adenauera i Frakcja Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci).
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.