Reklama

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

O współpracy w ramach Unii Europejskiej rozmawiali podczas rozpoczętego w piątek w Sopocie spotkania Grupy Wyszehradzkiej prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Prezydenci oddali także hołd polskim żołnierzom z Westerplatte i złoży kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Reklama

Tematem dwudniowych obrad w sopockim Grand Hotelu są kryzys gospodarczy, współpraca energetyczna oraz dalsze rozszerzenie UE i NATO.

Podczas piątkowej, zamkniętej dla dziennikarzy półtoragodzinnej sesji plenarnej, prezydenci Polski Lech Kaczyński, Czech Vaclav Klaus, Węgier Laszlo Solyom oraz Słowacji Ivan Gasparovic ocenili m.in. dotychczasową współpracę państw Grupy Wyszehradzkiej w ramach Unii Europejskiej.

"Podkreślono, że współpraca ta jest cenna i wzrasta jej rola, np. jeśli chodzi o sprawy solidarności energetycznej i klimatycznej" - powiedział PAP Mariusz Handzlik, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, odpowiedzialny za politykę zagraniczną.

"Omawiano także kwestię rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje z zachodnich Bałkanów, a także ze wschodniej części Europy - to jest Ukrainę, a w dalszej przyszłości może i Gruzję" - dodał prezydencki minister.

Po sesji pary prezydenckie (prezydent Węgier przyjechał bez małżonki) z sopockiego molo wypłynęły okrętem Marynarki Wojennej na Zatokę Gdańską. Podczas rejsu - mijając Westerplatte - zgodnie z morską ceremonią poprzez dźwięk gwizdka oddano hołd polskim żołnierzom z Westerplatte. Następnie okręt wpłynął Motławą do Gdańska.

W Gdańsku prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji złożyli kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

W tym czasie małżonki prezydentów Maria Kaczyńska, Livia Klaus i Silvia Gasparovic spacerowały po ulicy Mariackiej, jednej z najpiękniejszych na gdańskiej starówce, a także zwiedziły Muzeum Narodowe. Wieczorem zaplanowany jest jeszcze koncert w Katedrze Oliwskiej i oficjalny obiad w Dworze Oliwskim wydany przez prezydenta i małżonkę na cześć gości.

Ceremonia powitania przez Lecha Kaczyńskiego prezydentów Czech, Słowacji i Węgier, bez przemówień, odbyła się rano przed okrętem-muzeum ORP "Błyskawica", cumującym przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Orkiestra Marynarki Wojennej odegrała najpierw "Mazurka Dąbrowskiego", a potem hymny pozostałych krajów. Prezydenci zwiedzili następnie okręt.

Do spotkania głów państw Grupy Wyszehradzkiej na zaproszenie Lecha Kaczyńskiego dołączy w sobotę także prezydent Słowenii Danilo Turka. W tym dniu, oprócz kolejnej sesji plenarnej, zaplanowano także spotkania dwustronne delegacji. Przewidziano także konferencję prasową.

Grupa Wyszehradzka powstała w lutym 1991 roku. Tworzą ją cztery środkowoeuropejskie kraje: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca w Grupie Wyszehradzkiej nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa Grupy pochodzi od miasta Wyszehrad w północnych Węgrzech, które gościło w roku 1335 r. zjazd królów Czech, Węgier i Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama