Ufajmy, że pielgrzymka ta będzie dla wierzących zachętą do zyskania nowych sił duchowych, by ewangelizować nasze społeczeństwo - powiedział w rozmowie z KAI bp Václav Malý.
Biskup pomocniczy archidiecezji praskiej i przewodniczący komitetu organizacyjnego wizyty Benedykta XVI w Republice Czeskiej mówi m.in. o najważniejszych wyzwaniach jakie stoją przed czeskim społeczeństwem, o 20 rocznicy upadku komunizmu, relacjach państwo- Kościół przed wyborami parlamentarnymi.
W jakim stanie są przygotowania do papieskiej wizyty w Republice Czeskiej?
Bp Václav Malý: Przygotowania do przyjazdu Ojca Świętego są zaawansowane. Spotykamy się już od stycznia. Nie jest to łatwe zadanie, a mimo to sądzę, że to co najistotniejsze jest już zapewnione. Jest też stosunkowo dobra współpraca z organami państwowymi.
Jeśli idzie o sprawy konkretne: na spotkanie w Starym Bolesławcu zgłosiło się już 35 tys. osób, w Brnie około 100 tys. Trudno powiedzieć ile wiernych przyjedzie z krajów sąsiednich. Zapraszaliśmy szczególnie wiernych z diecezji, które sąsiadują z Republiką Czeską, z Polski, Słowacji, Austrii i Niemiec. Miałem też informacje, że przybędzie kilka autobusów z Ukrainy, co mnie trochę zaskoczyło. Jednym z pierwszych zaproszonych biskupów był metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.
Jak przyjmie Benedykta XVI czeskie społeczeństwo?
- Nasze społeczeństwo jako całość jest raczej obojętne, a jeśli już to zastanawia się raczej nad zastosowanymi środkami bezpieczeństwa czy też jakie będą koszty tej wizyty. Natomiast ludzie wierzący przygotowują się na spotkanie z papieżem.
Zdajemy sobie sprawę, że Benedykt XVI jest zupełnie innym człowiekiem niż Jan Paweł II. Wierni przyjdą rzecz jasna na spotkanie z Ojcem Świętym i oczekują, że zachęci ich do pogłębienia swej wiary i że po raz kolejny będą mogli zasmakować powszechności Kościoła. Jest to ważne, byśmy sobie uświadomili, że jesteśmy częścią większej całości, obejmującej cały glob ziemski. Zależy nam nie tylko na dobrej organizacji, ale także na przygotowaniu duchowym.
O jakich głównych wątkach nauczania papieskiego mozna już powiedzieć?
- Tematem podstawowym pielgrzymki są trzy cnoty teologalne: wiara, nadzieja i miłość. Oczekujemy, że Benedykt XVI skoncentruje swoje wystąpienia wokół tej tematyki. Chodzi o rdzeń naszej wiary. Ufajmy, że pielgrzymka ta będzie dla wierzących zachętą do zyskania nowych sił duchowych, by ewangelizować nasze społeczeństwo, nie zadowolić się jedynie aktualnym stanem wiary, ale także uświadomić sobie odpowiedzialność za oblicze Kościoła i głoszenie Ewangelii.
W programie papieskiej pielgrzymki znajduje się także spotkanie ze światem kultury i nauki, elitą narodu czeskiego. Będzie ono miało nie tylko znaczenie dla Czechów, ale i dla Europejczyków?
- W spotkaniu tym zaplanowanym na 27 września w Sali Władysławowskiej praskiego zamku wezmą udział osoby różnych światopoglądów, także ci, którzy nie deklarują się jako osoby wierzące. Papież przez całe życie był profesorem uniwersytetu i znajduje się „na swoim terenie”, a ludzie którzy nawet nie wyznają Ewangelii są ludźmi myślącymi. Takie pytania jak relacja rozumu i wiary czy wolności i wiary są niezmiernie ważne, związane z przyszłością społeczeństwa i całej Europy. Spotkanie to będzie miało charakter symboliczny i ufajmy, że słowa Benedykta XVI będą inspirować uczestniczących w nim naukowców i studentów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.