Wystawę plenerową poświęconą 70. rocznicy napaści ZSRR na Polskę otwarto w czwartek w Solecznikach, odległych od Wilna o 50 km. Wystawa została przygotowana z inicjatywy stowarzyszenia Wspólnota Polska i IPN.
Na 26 dużych planszach ustawionych w centrum miasta prezentowane są reprodukcje map z 1939 roku, zdjęcia, kopie dokumentów, w tym kopia Paktu Ribbentrop-Mołotow, rozkazów dowódców Armii Czerwonej, odezwy radzieckie i niemieckie do mieszkańców.
Wystawie towarzyszą warsztaty na temat 17 września 1939 roku, które w czwartek i piątek w szkołach polskich na Wileńszczyźnie, a także w Wilnie prowadzą pracownicy IPN oraz wolontariusze z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Szczecina i Wrocławia.
W warsztatach bierze udział około 1200 osób, które poznają historię września 1939 r.
W realizowanym projekcie "Opowiem Ci o Wolnej Polsce" uczniowie przeprowadzają wywiady z osobami, które brały aktywny udział w ruchu sprzeciwu wobec systemów władzy w latach 1939-1989.
W związku z 70. rocznicą napaści ZSSR na Polskę okolicznościowe obchody zorganizowano też w innych miejscowościach Wileńszczyzny: w Miednikach, Niemenczynie, Niemieżu.
W niedzielę w wileńskim kościele św. Rafała z inicjatywy "Magazynu Kombatanckiego" Radia Znad Wilii zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar napaści z 17 września 1939 roku, obrońców Wilna.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.