Wystawę plenerową poświęconą 70. rocznicy napaści ZSRR na Polskę otwarto w czwartek w Solecznikach, odległych od Wilna o 50 km. Wystawa została przygotowana z inicjatywy stowarzyszenia Wspólnota Polska i IPN.
Na 26 dużych planszach ustawionych w centrum miasta prezentowane są reprodukcje map z 1939 roku, zdjęcia, kopie dokumentów, w tym kopia Paktu Ribbentrop-Mołotow, rozkazów dowódców Armii Czerwonej, odezwy radzieckie i niemieckie do mieszkańców.
Wystawie towarzyszą warsztaty na temat 17 września 1939 roku, które w czwartek i piątek w szkołach polskich na Wileńszczyźnie, a także w Wilnie prowadzą pracownicy IPN oraz wolontariusze z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Szczecina i Wrocławia.
W warsztatach bierze udział około 1200 osób, które poznają historię września 1939 r.
W realizowanym projekcie "Opowiem Ci o Wolnej Polsce" uczniowie przeprowadzają wywiady z osobami, które brały aktywny udział w ruchu sprzeciwu wobec systemów władzy w latach 1939-1989.
W związku z 70. rocznicą napaści ZSSR na Polskę okolicznościowe obchody zorganizowano też w innych miejscowościach Wileńszczyzny: w Miednikach, Niemenczynie, Niemieżu.
W niedzielę w wileńskim kościele św. Rafała z inicjatywy "Magazynu Kombatanckiego" Radia Znad Wilii zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar napaści z 17 września 1939 roku, obrońców Wilna.
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób