Mozaiką miłosierdzia i harmonii nazwał Papież zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Przypomniał o tym kard. Pietro Parolin w wywiadzie, którego udzielił mediom watykańskim przed rozpoczęciem jego pielgrzymki do Polski.
Sekretarz stanu zwrócił uwagę, że Ojciec Święty, poza spotkaniami z młodzieżą, odwiedzi także Częstochowę. Podkreślił, że to miejsce szczególnie ważne dla Polaków, którzy obchodzą w tym roku 1050. rocznicę chrztu. Franciszek uda się również do Oświęcimia, symbolu holocaustu i świadectwa św. Maksymiliana Kolbego, gdzie w obliczu horroru historii papieskie milczenie będzie bardziej wymowne od jakichkolwiek słów.
Kard. Parolin wskazał jednak, że osnową całej podróży do Polski będzie Boże Miłosierdzie, tak ważne w nauczaniu św. Jana Pawła II. Idąc jego śladem także Franciszek rozpali w młodych ludziach iskrę miłosierdzia.
„Wydaje mi się, że gdy chodzi o nauczanie Jana Pawła II, możemy również zwrócić uwagę na fakt, iż ten Światowy Dzień Młodzieży znajduje się w samym sercu Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Mówić o miłosierdziu znaczy odnieść się do fundamentalnej części duchowego dziedzictwa nauczania Papieża Wojtyły, św. Jana Pawła II. Jedną ze swoich pierwszych encyklik, «Dives in misericordia», poświęcił on właśnie tej rzeczywistości miłosierdzia. A potem podjął szereg innych inicjatyw właśnie po to, by podkreślić ten aspekt. Wystarczy przypomnieć kanonizację św. Faustyny w Roku Wielkiego Jubileuszu, jak też ustanowienie Niedzieli Bożego Miłosierdzia w tzw. Niedzielę Białą, czyli drugą niedzielę wielkanocną. A zatem Jan Paweł II mocno podkreślił ten aspekt, który zostanie podjęty właśnie przez Franciszka w ciągu tych dni, aby rozpalić tę iskrę, iskrę miłosierdzia, w sercach młodych ludzi i wzniecić ogień miłosierdzia na całym świecie zgodnie z hasłem tych dni: «Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią»” – powiedział kard. Parolin.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.