25 lat misji marianów w Afryce

W Kibeho – miejscu maryjnych objawień w Rwandzie – dobiegły końca obchody srebrnego jubileuszu pracy misyjnej Zgromadzenia Księży Marianów na Czarnym Lądzie. Swą przyszłą posługę mariańscy misjonarze zawierzyli Miłosierdziu Bożemu przez ręce Maryi Matki Słowa.

Obchody jubileuszowe obejmowały spotkania z ekipą pierwszych misjonarzy, którzy przybyli do Rwandy przed 25 laty oraz prelekcje historyczno-teologiczne poruszające między innymi wątek maryjnych objawień w Kibeho. Mariańscy misjonarze i ich goście mieli także możność osobistego spotkania z Nathalie, jedną z trzech wizjonerek z Kibeho. Podczas wspólnych spotkań misjonarze dzielili się swoim trudnym doświadczeniem, zwłaszcza z pracy na polu formacji przyszłych marianów z terenów Rwandy, Konga i Kamerunu.

Centralnym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia w sanktuarium maryjnym Matki Słowa w Kibeho, miejscu pierwszych w Afryce, zaaprobowanych przez Kościół, objawień maryjnych. Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji Gikongoro, bp Augustin Misago. Koncelebransami byli: abp Ivo Scapolo, nuncjusz apostolski w Rwandzie, o. Jan Mikołaj Rokosz, przełożony generalny marianów, ks. Leszek Czeluśniak, przełożony misji w Rwandzie, oraz przedstawiciele mariańskich wspólnot z Kamerunu, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski. Obecni byli także pierwsi mariańscy misjonarze w Rwandzie: księża Franciszek Filipiec, Zdzisław Żywica i Tadeusz Wyszomierski.

W czasie liturgii głęboką wdzięczność za misyjny trud podejmowany przez marianów w Rwandzie wyrazili: bp Misago oraz nuncjusz apostolski. Na zakończenie Mszy św. księża i bracia marianie pracujący w Afryce zawierzyli swoją posługę Miłosierdziu Bożemu przez ręce Maryi Matki Słowa.

W czasie swojej pracy w Rwandzie, z uwagi na toczące się walki, marianie trzykrotnie byli ewakuowani i trzykrotnie powracali na swoje placówki. Obecnie posiadają w Afryce cztery placówki misyjne: po dwie w Kamerunie i w Rwandzie, gdzie pracuje 12 księży i braci zakonnych. We wspólnocie są także rodzime powołania: 7 seminarzystów, 5 nowicjuszy i 7 postulantów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
wiecej »