Cele i efekty pilotażowego projektu edukacyjnego „Własność prywatna – naturalne prawo, dobro i sprawiedliwość społeczna” skierowanego głównie dla środowisk Kościoła omówiono dziś w Warszawie
Projekt przygotowany przez KAI i Ministerstwo Skarbu Państwa realizowany był w diecezji płockiej i opolskiej. Obecnie trwają prace nad jego kontynuacją w innych regionach kraju.
W programie znalazły się wykłady m.in. z prawa własności w nauczaniu Kościoła, etyki, własności w praktyce PRL, oraz o nauczaniu Jana Pawła II o gospodarce wolnorynkowej.
Zajęcia prowadzili wykładowcy na co dzień pracujących w Instytucie Politologii UKSW. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał certyfikat Ministerstwa Skarbu Państwa.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu Polski zwracano uwagę, że cykl bezpłatnych szkoleń cieszył się w obydwu diecezjach ogromnym zainteresowaniem.
Dr Adam Bartosiewicz z Instytutu Politologii UKSW zwrócił uwagę, że po dziesięcioleciach niszczenia własności prywatnej własności w epoce PRL-u, refleksja nad prawnymi i społecznymi aspektami własności wydaje się dziś wręcz niezbędna.
„Zwracaliśmy uwagę zarówno na własność materialną jak i intelektualną związaną np. z Internetem” – powiedział Bartosiewicz, który był jednym z wykładowców podczas pilotażowego cyklu szkoleń. Podkreślił także, że uczestnicy szkoleń mogli zapoznać się z katolicką nauką społeczną odniesioną do konkretnych, dzisiejszych realiów pracy Kościoła w jego wymiarze duszpasterskim, edukacyjnym czy charytatywnym.
„Nie była to jednak ani apologia kapitalizmu, ani socjalizmu, ani tzw. ‘trzeciej drogi’. Było to spojrzenie na rzeczywistość społeczną z punktu widzenia nauki Kościoła i to było kluczem szkoleń” – podkreślił Bartosiewicz.
Z kolei dyr. Paweł Lisiewicz z Ministerstwa Skarbu Państwa podkreślił, że temat własności prywatnej jest ważny także z etycznego punktu widzenia, oraz że od lat jest on obecny w katolickiej nauce społecznej i nauce innych religii.
Przedstawiciel Ministerstwa Skarbu państwa podkreślił, że szkolenia umożliwiają prowadzenie otwartych dyskusji księży, sióstr i świeckich ze specjalistami nt. procesów prywatyzacyjnych i własności prywatnej.
„Duchowni cieszą się sporym autorytetem wśród swoich wiernych i liczymy na to, że dzięki szkoleniom będziemy także docierać pośrednio wiernych” – powiedział Lisiewicz.
Małgorzata Starzyńska z KAI poinformowała, że doświadczenia zdobyte podczas pilotażowej edycji projektu, w tym ankiety uczestników, zostaną przeanalizowane i posłużą do opracowania systemowego cyklu szkoleń w kolejnych diecezjach. Będą one przeprowadzane dotychczasowym systemem lub przystosowane do realizacji za pośrednictwem Internetu.
Pilotażowy projekt „Własność prywatna – naturalne prawo. Dobro i sprawiedliwość społeczna” realizowany był na terenie diecezji opolskiej w dniach 23-24 września w domu rekolekcyjnym w Jełowej, zaś dla zainteresowanych z diecezji płockiej – w dniach 17-18 września w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym w Popowie.
Projekt realizowano pod honorowym patronatem Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada.
W świetle katolickiej doktryny społecznej własność prywatna zawsze była uważana za najlepszą formę własności. Znajduje to wyraz już w nauce Tomasza z Akwinu, który w „Sumie teologicznej” napisał, iż „każdy bardziej troszczy się o to, co należy do niego, niż o to, co jest wspólną własnością wszystkich albo grupy ludzi”. Argumentem efektywności kierowali się również hiszpańscy scholastycy (m.in. Domingo de Benez) jednocześnie uznając prawo własności za prawo naturalne.
Jan Paweł II wyraźnie stwierdza w encyklice Centesimus annus, iż własność prywatna, mająca najbardziej osobowy charakter jest podstawą „dla autonomii i rozwoju osoby”, a wcześniej papież Jan XXIII zauważa, iż likwidacja własności prywatnej miałaby być pogwałceniem prawa boskiego i naturalnego.
Okres przemian politycznych i gospodarczych jakie stały się udziałem nie tylko Polski sprzyja dyskusjom i wątpliwościom na temat procesów prywatyzacji, reprywatyzacji oraz opinii na temat ślubów ubóstwa i odzyskiwania majątków kościelnych.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.