Polscy filmowcy apelują o interwencję w sprawie zatrzymania Polańskiego

Polscy filmowcy m.in. Izabella Cywińska, Jacek Bromski, Janusz Morgenstern i Andrzej Wajda apelują o interwencję władz Polski w sprawie zatrzymania w Szwajcarii Romana Polańskiego. List w jego obronie skierują do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, szefa MSZ Radosława Sikorskiego i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski poinformował PAP, że ambasador Polski w Szwajcarii Jarosław Starzyk zwrócił się już do Polańskiego, czy oczekuje pomocy polskich służb konsularnych, a jeśli tak, to jakiej. Paszkowski dodał, że reżyser nie ma odpowiedział jeszcze.

"Napisaliśmy list do ministra spraw zagranicznych i prezydenta RP z prośbą o szybką interwencję na najwyższym szczeblu w sprawie aresztowania Polańskiego" - powiedział PAP w niedzielę Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

"Nie rozumiemy, dlaczego Szwajcarzy zapraszają Polańskiego do siebie, mają wręczyć mu nagrodę na festiwalu filmowym za całokształt twórczości, a tam go aresztują (...) Uważamy, że to skandaliczna sytuacja i jakaś niezrozumiała nadgorliwość" - ocenił Bromski. Zwrócił także uwagę, że Polański ma dom w Szwajcarii, w którym spędza dużo czasu.

"Czy taka sytuacja jest zgodna z prawem międzynarodowym? Nie wygląda na to" - uznał.

Jak podkreślił, polskie środowisko filmowe liczy na jak najszybszą interwencję.

"Stąd nasz list. Próbujemy się dodzwonić (do przedstawicieli prezydenta i ministra spraw zagranicznych - PAP), na razie komórki nie odpowiadają, ale jeszcze dziś na pewno wyślemy maile z naszym listem. Zbieramy podpisy" - podkreślił Bromski. Jak dodał, list podpisali już "filmowcy, których udało się złapać", m.in. Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Izabella Cywińska.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
3°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »