Już ponad tysiąc polskich szkół - od podstawowych po wyższe - nosi imię Jana Pawła II. W czwartek ich uczniowie i nauczyciele przybyli z dziewiątą ogólnopolską pielgrzymką na Jasną Górę. Mszę dla nich odprawił nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.
Jeszcze cztery lata temu liczba szkół noszących imię Jana Pawła II nie przekraczała 500. Obecnie w 1085 placówkach uczy się kilkaset tysięcy dzieci i młodzieży. Wiele placówek obrało Ojca Świętego za patrona w kilka miesięcy po jego śmierci.
W homilii nuncjusz apostolski wskazał, że kierowane do młodzieży słowa Jana Pawła II, także te wygłaszane wielokrotnie z Jasnej Góry, nie straciły na aktualności.
"Tyle razy Jan Paweł II przemawiał z tego miejsca do młodzieży (), która dzisiaj już stanowi pokolenie waszych rodziców. Ale jego słowa, które kierował do młodzieży w owym czasie, są kierowane także do was, którzy stanowicie dzisiaj współczesną młodzież polską" - podkreślił abp Kowalczyk.
Abp Kowalczyk m.in. przypomniał też słowa Jana Pawła II wypowiedziane do młodzieży na Westerplatte, że młody człowiek, który pragnie przygotować się do dorosłego życia, musi od siebie wymagać, nawet jeżeli inni od niego nie wymagają, a także przekraczać swoje możliwości i talenty.
"Wybierając imię Jana Pawła II wasze szkoły i wy nie chcecie tylko imienia i jego podobizny na sztandarach. Nie miało by to sensu, na pewno papieżowi nie podobałoby się to i nie byłby z tego zadowolony. () Jan Paweł II ma być dla was wzorem - nie tylko nauczycielem wypowiadającym słowa, ale przede wszystkim wzorem życia w codziennym postępowaniu i zachowaniu" - wskazał nuncjusz apostolski.
Abp Kowalczyk - nawiązując do przemówienia Jana Pawła II w 1991 r. we Włocławku - zaapelował do młodzieży, rodziców i katechetów, by nie żałowali trudu i pomysłowości, by lekcje religii "miały swój blask i świeżość, a także ten szczególny urok, jaki z natury objawienia Bożego jest im właściwy".
Przypomniał, cytując słowa papieża, że młody człowiek jest wrażliwy na prawdę, sprawiedliwość, piękno i na inne wartości duchowe; pragnie odnaleźć siebie samego, dlatego - czasem burzliwie - szuka prawdziwych wartości i ceni tych ludzi, którzy ich nauczają i według nich żyją.
Nuncjusz apostolski poprosił również uczniów, by wzorem swego patrona, wobec nauczycieli przyjmowali postawę wdzięczności i szacunku. "Niech nie będzie dla was wzorem ten rodzaj szanowania nauczycieli, który czasem pokazują wam tendencyjnie środki masowego przekazu, w którym uczeń nauczycielowi kosz na głowę nakłada. To jest wstyd dla polskiej szkoły" - ocenił abp Kowalczyk.
Pielgrzymi modlili się w intencjach Ojca Świętego Benedykta XVI, a także o beatyfikację Jana Pawła II oraz o wychowanie kolejnych pokoleń Polaków w duchu odpowiedzialności za ojczyznę. Prosili też o opiekę w rozpoczętym we wrześniu nowym roku szkolnym. Młodzi pielgrzymi wysłali list do Benedykta XVI.
Pielgrzymka była również przygotowaniem do obchodów IX Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Wolności".
Szkoły noszące imię zmarłego w 2005 r. papieża skupione są w Rodzinie Szkół im. Jana Pawła II. Zrzesza ona ponad 1150 placówek oświatowych w Polsce i za granicą. "Papieskie" szkoły działają m.in. na Litwie, Ukrainie, Szkocji, Kanadzie, USA i Australii. Przeważająca część placówek skupionych w "Rodzinie" to szkoły, choć są i przedszkola oraz ośrodki wychowawcze.
W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele około połowy z ponad tysiąca szkół, noszących imię Jana Pawła II - w sumie ponad 20 tys. osób. W ubiegłym roku w pielgrzymce uczestniczyło ok. 25 tys. osób z 550 placówek z całej Polski.
Szkoły im. Jana Pawła II prowadzą aktywną działalność charytatywną oraz organizują ogólnopolskie konkursy wiedzy o swoim patronie.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.